Dział Naukowy Polpharma
Dział Naukowy Polpharma
Data publikacji 16.03.2021
Czas czytania ok. 2 min
Logo sekcji
logo biuletyn
Wydanie

Szanowni Państwo,

W październikowym wydaniu Stetoskopu zmieniamy nieco nasz fokus. W poprzednim numerze tematem przewodnim była kardiologia. Tym razem, parafrazując polskie przysłowie, przeszliśmy z serca m.in. do żołądka w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie dotyczące powiązania zakażenia Helicobacter pylori, częstości występowania raka żołądka oraz związanej z tym śmiertelności. Artykuł z sierpniowego czasopisma Gut ciekawie wyjaśnia opisaną zależność.

W artykule z zakresu dermatologii skupiliśmy się na przewlekłej pokrzywce. Można się z nią niejednokrotnie spotkać w gabinecie lekarskim, jednak niewielka tylko grupa pacjentów reaguje podczas jej terapii na standardowe dawki leków przeciwhistaminowych. Choroba jest uciążliwa dla pacjenta, powodować może nie tylko objawy skórne, ale może również pogarszać zdolność do nauki lub pracy. Czy zmiana dawkowania leków przeciwhistaminowych może przynieść poprawę? Temu zagadnieniu, które opisujemy, przyjrzano się w najnowszym wydaniu British Journal of Dermatology.

Mamy jesień, więc każdy z nas wraz z mniejszą ilością promieni słońca myśli o suplementacji witaminy D. Czy witamina D to tylko kwestia m.in. zdrowego układu kostnego lub wpływu na funkcjonowanie układu krążenia? Okazuje się, że właściwe stężenie tej witaminy odpowiada również za prawidłową mineralizację otolitów, co jest kluczowe w łagodnych położeniowych zawrotach głowy. Witamina D w prewencji zawrotów głowy? Sierpniowy Journal of Neurology rzuca szersze światło na to zagadnienie.

Mówi się,>