Dział Naukowy Polpharma
Dział Naukowy Polpharma
Data publikacji 09.10.2023
Czas czytania ok. 4 min
Logo sekcji
logo biuletyn
Wydanie

Analiza wpływu kolchicyny na choroby układu sercowo-naczyniowego

W dniu 02 sierpnia 2023 roku na łamach czasopisma European Heart Journal ukazał się artykuł przeglądowy na temat stosowania niskich dawek kolchicyny u pacjentów z przewlekłym zespołem wieńcowym.

Pretekstem do publikacji artykułu było zatwierdzenie przez FDA nowego wskazania dla kolchicyny w zmniejszeniu ryzyka zawału mięśnia sercowego, udaru mózgu, rewaskularyzacji wieńcowej i zgonów z przyczyn sercowo-naczyniowych (CV) u dorosłych pacjentów z rozpoznaną chorobą miażdżycową lub z wieloma czynnikami ryzyka choroby sercowo-naczyniowej .

Kolchicynę stosowano od stuleci w leczeniu dnawego zapalenia stawów, a ostatnio także w leczeniu rzadszych chorób podłożu zapalnym. Przeciwzapalny mechanizm działania kolchicyny wydaje się być związany z hamowaniem wzrostu mikrotubuli, co skutkuje upośledzeniem funkcji neutrofili i ich interakcji z płytkami krwi, jak również zaburzeniem oligomeryzacji inflamasomów NLRP3.

Doskonale wiemy, że miażdżyca jest obecnie uważana za chorobę o charakterze zapalnym. Nawet u osób poddanych agresywnej terapii hipolipemizującej istnieje ryzyko resztkowe zawiązane z procesem zapalnym. W badaniach na takich właśnie grupach pacjentów stwierdzono, że wdrożenie leczenia przeciwzapalnego ukierunkowanego na blokowanie aktywności IL-1 przynosi u pacjentów po zawale mięśnia sercowego dalsze korzyści kliniczne wykraczające poza korzyści z agresywnego leczenia hipolipemizujacego.

Przyjrzyjmy się zatem dowodom klinicznym związanym ze stosowaniem niskich dawek kolchicyny w tej grupie pacjentów.

W badaniu LoDoCo z udziałem>