Dział Naukowy Polpharma
Dział Naukowy Polpharma
Data publikacji 01.01.2022
Czas czytania ok. 3 min
Logo sekcji
logo biuletyn
Wydanie

Analiza wpływu okresu nadwagi/otyłości na strukturę i funkcje serca

Częstość występowania otyłości (BMI ≥30 kg/m2) w dorosłej populacji Europy wzrosła w ciągu ostatnich 40 lat ponad dwukrotnie. Jest to szczególnie widoczne w populacji mężczyzn, w której obecnie mamy 4 razy więcej osób otyłych niż 40 lat temu.

Pod względem rozpowszechnienia otyłości, Polska plasuje się w środku stawki europejskiej. Według statystyk Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego, w Polsce otyłość stwierdza się u ok. 23% dorosłych, podczas gdy średnia dla krajów członkowskich Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego (Europa oraz niektóre kraje Afryki Północnej, Bliskiego Wschodu i Azji Centralnej) wynosi 22,5%. Prognozuje się, że w roku 2035 co trzeci dorosły Polak będzie otyły.

Dużo bardziej niepokojące statystyki i prognozy dotyczą dzieci i młodzieży. Według danych WHO i World Obesity Federation otyłość dotyczy w Polsce ok. 15% chłopców i ok. 5% dziewcząt w wieku 5-19 lat, co pod względem rozpowszechnienia otyłości u chłopców plasuje nas w TOP 15 krajów europejskich. Prognozy wskazują, że do roku 2035 wskaźniki dla chłopców podwoją się, a dla dziewcząt nawet potroją.

O negatywnych konsekwencjach otyłości nie trzeba wspominać. Dotyczą one wielu układów: sercowo-naczyniowego, endokrynnego, ruchu, oddechowego, pokarmowego, nerwowego, a także zdrowia psychicznego. W przypadku układu sercowo-naczyniowego, otyłość nie wiąże się wyłącznie ze>