Dział Naukowy Polpharma
Dział Naukowy Polpharma
Data publikacji 15.10.2024
Czas czytania ok. 2 min
Logo sekcji
logo biuletyn
Wydanie

Wraz z wejściem w etap menopauzy, powszechnie występują dolegliwości takie jak m.in. uderzenia gorąca, zaburzenia snu i suchość pochwy. Hormonalna terapia zastępcza jest skutecznym sposobem terapii wielu z tych objawów. Niejednokrotnie jednak, wśród kobiet pojawiają się obawy dotyczące zwiększonego ryzyka wystąpienia żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej, zawału mięśnia sercowego lub udaru mózgu podczas terapii hormonami, co skutecznie je do niej zniechęca. Powszechnie wiadomo też, że terapia statynami obniża ryzyko wystąpienia poważnych zdarzeń sercowo-naczyniowych.

Na łamach czasopisma JAMA Open Network opublikowano wyniki amerykańskiego zagnieżdżonego badania kliniczno-kontrolnego, w którym naukowcy postanowili odpowiedzieć na pytanie, czy stosowanie statyn zmniejsza ryzyko wystąpienia żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej (ŻChZZ) u kobiet stosujących hormonalną terapię zastępczą w okresie okołomenopauzalnym.

Do badania zakwalifikowano kobiety w wieku od 50 do 64 lat, których dane pochodziły z ubezpieczeniowej bazy danych. Za przypadki wystąpienia żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej uznano takie, po których w ciągu 30 dni nastąpiło leczenie przeciwzakrzepowe (nie włączając heparyny do przepłukania cewników), zgon lub konieczność wszczepienia filtra do żyły głównej a w ciągu ostatniego roku nie były rozpoznane.

Całkowita próba objęła 223949 kobiet o średniej wieku [SD] 57,5 +/- 4,4 lat. Objęła ona 20359 przypadków, reszta kobiet należała do grupy kontrolnej. W całkowitej próbie 19558 (8,73%) kobiet poddanych było leczeniu hormonalnemu,>