Dział Naukowy Polpharma
Dział Naukowy Polpharma
Data publikacji 16.03.2021
Czas czytania ok. 4 min
Logo sekcji
logo biuletyn
Wydanie

W maju 2020 roku na łamach The American Journal of Managed Care ukazał się artykuł przedstawiający dostępne opcje leczenia neowaskularnej (wysiękowej) postaci AMD oraz nowe metody terapii, które mogą wydłużyć odstęp między kolejnymi iniekcjami do ciała szklistego.

Jak podkreślają autorzy publikacji, z powodu uciążliwości terapii pacjenci nie osiągają optymalnej ostrości wzroku, jakiej można oczekiwać w oparciu o wyniki badań klinicznych. W konsekwencji specjaliści zajmujący się siatkówką koncentrują się na znalezieniu skutecznej strategii umożliwiającej wydłużenie odstępów między dawkami. Poszukiwania obejmują zindywidualizowane schematy dawkowania pod kontrolą optycznej koherentnej tomografii, dłużej działające leki oraz okulistyczne systemy terapeutyczne (inserty) o ciągłym uwalnianiu substancji czynnej.

AMD jest drugą w skali globalnej, a pierwszą w krajach cywilizowanych, przyczyną nieodwracalnej utraty wzroku.

Według Światowej Organizacji Zdrowia, na całym świecie  na AMD choruje 196 mln ludzi, w tym 10,4 mln ma w jakimś stopniu obniżoną ostrość wzroku lub całkowitą ślepotę.

Ze względu na starzenie się populacji szacuje się, że liczba chorych na AMD wzrośnie do ponad 243 mln w 2030 roku. W Polsce liczbę chorych szacuje się na 1,2–1,5 mln, z czego u około 200 tys. występuje postać wysiękowa.

Wprowadzenie do terapii wysiękowej postaci AMD preparatów anty-VEGF w postaci iniekcji do ciała szklistego przyczyniło się znacznego spadku (około 50-70%) całkowitej>