Dział Naukowy Polpharma
Dział Naukowy Polpharma
Data publikacji 05.03.2021
Czas czytania ok. 2 min
Logo sekcji
logo biuletyn
Wydanie
Styczeń 2021

Metformina niewątpliwie jest lekiem o działaniu plejotropowym oraz wielu wskazaniach   terapeutycznych, nad których rozszerzeniami stale są prowadzone badania. Liczne badania wskazują na jej działanie przeciwmiażdżycowe, potencjalnie przeciwnowotworowe. Trwają badania eksperymentalne nad jej wpływem przeciwstarzeniowym. Wykazano również, że stosowanie metforminy wiąże się ze zmniejszeniem ryzyka wystąpienia jaskry, niedrożności żył siatkówkowych u chorych na cukrzycę oraz retinopatii cukrzycowej. Takiego działania nie zaobserwowano w przypadku innych leków przeciwcukrzycowych.

W listopadzie 2020 roku w czasopiśmie Ophthalmology Retina opublikowano wyniki badania oceniającego zależność między stosowaniem metforminy u pacjentów z cukrzycą a występowaniem AMD (zwyrodnienie plamki związane z wiekiem).

Badanie wykazało, że stosowanie metforminy u osób w wieku 60 lat i starszych wiąże się z mniejszą częstością występowania AMD.

AMD jest drugą na świecie, a pierwszą w krajach rozwiniętych, przyczyną nieodwracalnej utraty wzroku. Według Światowej Organizacji Zdrowia na całym świecie na AMD choruje 196 mln ludzi, w tym 10,4 mln ma w jakimś stopniu obniżoną ostrość wzroku lub całkowitą ślepotę. Ze względu na starzenie się populacji szacuje się, że liczba chorych na AMD wzrośnie do ponad 243 mln w 2030 roku. AMD występuje w dwóch postaciach – postaci suchej, łagodniejszej, o powolnym przebiegu (80−90% chorych) − i postaci wysiękowej, często przebiegającej bardzo szybko (10−20% chorych). Obecnie brak jest>