Dział Naukowy Polpharma
Dział Naukowy Polpharma
Data publikacji 15.03.2021
Czas czytania ok. 3 min
Logo sekcji
logo biuletyn
Wydanie

Zespół jelita nadwrażliwego (IBS - Irritable bowel syndrome) to najczęściej rozpoznawana na świecie przewlekła choroba jelit.

W wieloczynnikowej patogenezie IBS kluczową rolę odgrywają zaburzenia interakcji jelitowo-mózgowych. Zaburzenia mikrobioty jelitowej (zasadniczej składowej tych interakcji) bezpośrednio wpływają na pozostałe mechanizmy patogenetyczne IBS.

U większości chorych z IBS stwierdza się istotne ilościowe i jakościowe zaburzenia w składzie mikrobioty jelitowej, choć jak dotąd - z powodu dużej zmienności pomiędzy badaniami - nie ustalono stałej lub charakterystycznej dla tej choroby „sygnatury mikrobiologicznej”. Wydaje się, że ze względu na bardzo różny profil zmian w zakresie mikrobiomu pacjenci z IBS stanowić mogą kilka grup fenotypowych, co ma również związek ze zróżnicowaną symptomatologią zaburzenia.

Obserwacje te doprowadziły do ​​uznania (w wytycznych rzymskich IV) mikrobioty jelitowej za potencjalny cel terapeutyczny. Jej modyfikacja może okazać się efektywna u pacjentów z IBS z ciężkimi wzdęciami i wzmożoną produkcją gazu, u których składowa związana z dysbiozą wydaje się najbardziej wyraźna.

W styczniowym numerze Gastroenterology opublikowano wyniki najnowszego randomizowanego, kontrolowanego badania z podwójnie ślepą próbą, w którym oceniono skuteczność przeszczepu mikrobioty jelitowej (FMT - Fecal Microbiota Transplantation) u pacjentów z IBS z dominującymi wzdęciami brzucha.

Do badania zakwalifikowano pacjentów dorosłych z IBS opornym na leczenie (definiowanym jako niepowodzenie co najmniej 3 wcześniejszych konwencjonalnych terapii). Pacjenci byli losowo przydzieleni>