Dział Naukowy Polpharma
Dział Naukowy Polpharma
Data publikacji 10.01.2022
Czas czytania ok. 3 min
Logo sekcji
logo biuletyn
Wydanie

Wpływ aktywności fizycznej na wartości ciśnienia tętniczego u pacjentów z nadciśnieniem tętniczym opornym na leczenie

Nadciśnienie tętnicze oporne na leczenie, zgodnie z wytycznymi Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego z roku 2018, stwierdzane jest wówczas, gdy pomimo regularnego stosowania zalecanej terapii nie osiągnięto wartości docelowych (tj. SBP < 140 mmHg i/lub DBP < 90 mm Hg), a brak kontroli wartości ciśnienia został potwierdzony bądź w pomiarach ambulatoryjnych, bądź w pomiarach domowych. Jako zalecaną terapię należy rozumieć zarówno leczenie farmakologiczne, jak i stosowne zmiany trybu życia.

Tak zdefiniowane nadciśnienie tętnicze, określane jako „prawdziwie” oporne na leczenie, występuje stosunkowo rzadko; jak wskazują wyniki badań epidemiologicznych częstość występowania tego stanu jest niższa niż 10% pacjentów hipertensyjnych.

Znacznie częściej mamy do czynienia z tzw. pseudoopornym nadciśnieniem tętniczym. Częstość jego występowania określa się nawet na 20% populacji osób z nadciśnieniem. Najczęściej stan ten związany jest z niewypełnianiem przez pacjentów zaleceń lekarskich, ale także zjawisko nadciśnienia białego fartucha, zła technika pomiarów wartości ciśnienia tętniczego, itd.

Prowadzenie tych pacjentów stanowi duże wyzwanie – tym bardziej, że są oni szczególnie narażeni na wystąpienie powikłań narządowych, przewlekłej choroby nerek, a wreszcie na przedwczesny zgon.

W listopadowym wydaniu czasopisma Journal of the American Medical Association opublikowano wyniki badania EnRicH, którego celem była>