Dział Naukowy Polpharma
Dział Naukowy Polpharma
Data publikacji 10.01.2022
Czas czytania ok. 2 min
Logo sekcji
logo biuletyn
Wydanie

Skin Microbiome in Atopic Dermatitis

Atopowe zapalenie skóry (AZS) jest częstą, przewlekłą, zapalną chorobą skóry ze złożoną patogenezą. Charakteryzuje się uporczywym świądem i zmianami zapalnymi skóry, o typowej morfologii i lokalizacji odpowiedniej dla wieku. Schorzenie to związane jest z zaburzeniami w funkcjonowaniu układu odpornościowego, osłabioną barierą naskórkową oraz ze wzmożoną kolonizacją skóry przez Staphylococcus aureus. AZS należy do najczęstszych alergicznych chorób skóry - choruje 15–25% dzieci i 2–8% dorosłych.

Mikrobiom zdrowej skóry

Skóra stanowi pierwszą linię obrony przed czynnikami chorobotwórczymi w tym, również przed inwazją drobnoustrojów. Szczelne połączenia pomiędzy komórkami w warstwie rogowej tworzą fizyczną barierę, której funkcja ochronna jest wzmocniona przez wydzielanie przeciwdrobnoustrojowych peptydów i lipidów z keratynocytów i gruczołów, co stanowi swoistą ochronną barierę chemiczną. Ponadto komensalne drobnoustroje skóry mogą hamować wzrost patogenów, bezpośrednio przez wydzielane czynniki przeciwdrobnoustrojowe lub pośrednio przez zajmowanie przestrzeni i rywalizację o zasoby pokarmowe. Mikrobiom skóry składa się z różnorodnych organizmów, w tym bakterii i grzybów.

Mikrobiom skóry z AZS

Wiele przeprowadzonych badań wykazało, że kolonizacja bakteryjna skóry dzieci i dorosłych z rozpoznanym AZS jest mniej zróżnicowana oraz zauważalne jest zwiększenie proporcji w występowaniu S. aureus w porównaniu ze zdrową skórą.

W analizie ilościowej występowania S. aureus u chorych na AZS, stwierdzono, że obecność tych bakterii nie jest związana ze>