Dział Naukowy Polpharma
Dział Naukowy Polpharma
Data publikacji 10.01.2022
Czas czytania ok. 3 min
Logo sekcji
logo biuletyn
Wydanie

W październiku 2021 roku na łamach Journal of Psychiatric Research opublikowano wyniki badania oceniającego wpływ aerobowych ćwiczeń fizycznych na silną potrzebę picia alkoholu (craving) u dorosłych osób z zaburzeniami związanymi z używaniem alkoholu (alcohol use disorder, AUD).

Po raz pierwszy (dzięki dużej grupie badanej) wykazano, iż wpływ ten może być zróżnicowany.

Głód picia jest jednym z objawów uzależnienia od alkoholu (klasyfikacja ICD-10) jak i zaburzeń związanych z używaniem alkoholu (klasyfikacja DSM-5). Jego wysoki poziom związany jest z ryzykiem nawrotu picia podczas terapii AUD.

Potencjalnych uczestników powyższego badania klinicznego rekrutowano z ochotników zgłaszających się po przeczytaniu ogłoszenia w prasie dystrybuowanej w Sztokholmie, w którym poszukiwano osób „ćwiczących zbyt mało i pijących trochę za dużo”. Do badania włączono osoby nieaktywne fizycznie (<150 minut umiarkowanej do energicznej aktywności fizycznej/tydzień) oraz spełniające kryteria rozpoznania AUD. Wykluczono osoby bez głodu picia (kwestionariusz Desire for Alcohol Questionnaire, DAQ<9 pkt.) oraz aktualnie poddane terapii z powodu AUD.

Osoby zakwalifikowane do badania jednorazowo przez 12 minut ćwiczyły na ergometrze rowerowym. Wysiłek fizyczny dobrany był indywidualnie aby osiągnąć poziom od „nieco intensywny” do „intensywny”. Uczestnikom serwowano wodę na 30 minut przed sesja ćwiczeń oraz zaraz po. Tuż przed ćwiczeniami oraz tuż po oceniano nasilenie głodu alkoholu (DAQ) oraz nastrój i poziom lęku. Wśród>