Dział Naukowy Polpharma
Dział Naukowy Polpharma
Data publikacji 05.01.2024
Czas czytania ok. 2 min
Logo sekcji
logo biuletyn
Wydanie

Żyjąc we współczesnym świecie ciężko uciec od zdobyczy najnowszych technologii. Cyfryzacja dotyczy obecnie niemal każdej dziedziny życia – od zakupów, poprzez formalności urzędowe, na opiece medycznej kończąc. Jak każdy kij również i ten ma dwa końce. Z jednej strony mamy choćby zagrożenie uzależnieniem od urządzeń mobilnych czy epidemie krótkowzroczności wśród młodzieży. Z drugiej zaś widnieją możliwości – oszczędność czasu, ograniczenie kolejek czy też szybsze i precyzyjniejsze reagowanie na zmiany sytuacji.

Procesy digitalizacji, cyfryzacji bynajmniej nie omijają świata medycyny. Pojęcia takie jak e-recepta, eWUŚ czy aplikacja medyczna od dawna są naszą codziennością. Jeden z aktualniejszych „e-tematów” w medycynie to z pewnością uczenie maszynowe. W ostatnim czasie w prasie branżowej (i nie tylko tam) co i raz możemy usłyszeć doniesienia na temat osiągnięć sztucznej inteligencji w ocenie stanu zdrowia pacjenta, określania czynników ryzyka, czy wspomaganiu diagnostyki chorób z najróżniejszych specjalistycznych obszarów.

Pod koniec minionego już 2023 roku na łamach jednego z najbardziej prestiżowych czasopism medycznych – New England Journal of Medicine – ukazała się ciekawa publikacja dotycząca najnowszych technologiicyfrowych w diabetologii („Digital Technology for Diabetes”). Przedstawiono w niej opis 3 przypadków pacjentów, którzy po zastosowaniu tzw. automatycznego sytemu podawania insuliny (AID – ang. Automated Insulin Delivery) osiągali lepszą kontrolę glikemii. Warto>