Czy liczba porodów może mieć wpływ na ryzyko wystąpienia jaskry?
- Logo sekcji
Jaskra jest jedną z najczęstszych przyczyn nieodwracalnej utarty widzenia na świecie. Mimo licznych badań prowadzonych od lat, jej patogeneza wciąż nie jest do końca poznana. Dlatego identyfikacja czynników ryzyka neuropatii jaskrowej ma duże znaczenie, zarówno pod względem etiologicznym, jak i terapeutycznym.
W oparciu o przeprowadzone metaanalizy wykazano, że jaskra częściej występuje u mężczyzn, co może sugerować obecność u kobiet specyficznych czynników pełniących rolę ochronną.
Dotychczasowe dane pochodzące z badań wskazują na związek między czynnikami reprodukcyjnymi a ryzykiem wystąpienia jaskry otwartego kąta (JOK) u kobiet, jednak wyniki badań były sprzeczne.
Abt wypełnić tę lukę, przeprowadzono przegląd systematyczny w celu określania wypływu czynników rozrodczych, takich jak wiek wystąpienia pierwszej (menarche) i ostatniej miesiączki, okres rozrodczy, oraz liczba porodów na ryzyko wystąpienia JOK. Wyniki zostały opublikowane w listopadzie 2023 r. w Journal of Glaucoma.
Przegląd obejmuje badania, w których oceniano związek między czynnikami rozrodczymi a ryzkiem wystąpienia jaskry otwartego kąta u kobiet. Do przeglądu włączono badania retrospektywne, w których jaskra była rozpoznana na podstawie zmian w tarczy nerwu wzrokowego charakterystycznych dla neuropatii jaskrowej oraz ubytków w polu widzenia. Czynniki reprodukcyjne były definiowane następująco: wiek pierwszej miesiączki, okres rozrodczy, liczba porodów oraz wiek wystąpienia menopauzy.
Kryteria włączenia do przeglądu spełniało 7 badań obejmujących łącznie 18 618 kobiet w wieku>