Dział Naukowy Polpharma
Dział Naukowy Polpharma
Data publikacji 05.01.2024
Czas czytania ok. 2 min
Logo sekcji
logo biuletyn
Wydanie

W grudniu tego roku na łamach czasopisma The American Journal of Clinical Nutrition opublikowano wstępną wersję artykułu (pre-proof) przedstawiającego wyniki duńskiego prospektywnego, randomizowanego badania klinicznego, którego celem była ocena wpływu suplementacji dużymi dawkami witaminy D3 podczas ciąży na ryzyko wystąpienia zaburzeń neurorozwojowych u dziesięcioletnich dzieci.

Ocenia się, że niedobór witaminy D3 występuje u ponad 50% kobiet w ciąży. Modele zwierzęce ukazały, że ma ona kluczowe znaczenie dla rozwijającego się mózgu, gdyż przyczynia się między innymi do modulacji neuroprzekaźnictwa i neuroprotekcji. Ponadto, płód korzysta z zasobów matki, gdyż witamina D3 przechodzi przez łożysko.

W poprzednich badaniach obserwacyjnych wykazano, że niedobór cholekalcyferolu u matki w czasie ciąży jest związany z ryzykiem wystąpienia autyzmu i ADHD u potomstwa, niemniej jednak wyniki są niejednoznaczne i mogą być potencjalnie związane z czynnikami takimi jak: dieta, pora roku i styl życia.

Opisywane badanie objęło populację 700 zdrowych par matka-dziecko włączonych do niego w 24 tygodniu ciąży. Wykluczono kobiety spożywające więcej niż 600 j.m. witaminy D3 dziennie, niemówiące płynnie w języku duńskim i/lub cierpiące na jakiekolwiek choroby serca, nerek, bądź zaburzenia endokrynologiczne. Ostatecznie do badania zakwalifikowano 623 ciężarne kobiety, którym zmierzono stężenie 25(OH)D na początku badania. Uczestniczki zostały zrandomizowane w stosunku 1:1 – 315 kobiet>