Dział Naukowy Polpharma
Dział Naukowy Polpharma
Data publikacji 16.03.2021
Czas czytania ok. 3 min
Logo sekcji
logo biuletyn
Wydanie

Elektroniczne papierosy (e-papierosy) i waporyzatory to urządzenia, które poprzez podgrzewanie specjalnych roztworów (tzw. e-liquidów) do odpowiedniej temperatury, generują aerozol do inhalacji, zawierający m.in. nikotynę. Urządzenia te są obecne na globalnym rynku od 2007 roku i od momentu ich wprowadzenia, w krótkim czasie mogliśmy obserwować gwałtowny wzrost wartości sprzedaży oraz ewolucję technologiczną tego typu produktów.

Początkowo urządzenia te miały służyć jako substytut tradycyjnego papierosa i głównym składnikiem e-liquidów odczuwalnym dla użytkownika była nikotyna. Obecnie e-papierosy i waporyzatory generują aerozole, które oprócz nikotyny zawierają wiele substancji dodatkowych. Wśród nich znajdziemy różne substancje smakowe i zapachowe, a w niektórych przypadkach także psychoaktywne takie jak np. tetrahydrokannabinol (THC).

Mimo że e-papierosy funkcjonują na rynku już ponad dekadę, naukowcy dopiero od niedawna zaczęli bliżej przyglądać się aspektom zdrowotnym związanym ze stosowaniem tych urządzeń. Znaczący wzrost zainteresowania powyższym tematem nastąpił na początku sierpnia 2019 roku w Stanach Zjednoczonych. Nastąpiło to w związku z pojawieniem się szeregu ostrych przypadków uszkodzeń płuc wśród użytkowników e-papierosów w tamtym czasie. Od tego momentu w literaturze medycznej zaczęło pojawiać się określenie „EVALI”.

EVALI (ang. E-Cigarette or Vaping-Associated Lung Injury) to termin oznaczający uszkodzenie płuc związane ze stosowaniem e-papierosów lub waporyzatorów. Termin ten określa nową jednostkę chorobową i został wprowadzony>