Dział Naukowy Polpharma
Dział Naukowy Polpharma
Data publikacji 16.03.2021
Czas czytania ok. 3 min
Logo sekcji
logo biuletyn
Wydanie

Migrena to jedna z najczęstszych chorób neurologicznych. Jej znaczne rozpowszechnienie i negatywny wpływ na jakość codziennego funkcjonowania powodują, że jest uznawana również za jedną z ważniejszych chorób wpływających na komfort życia pacjentów. Migrenę charakteryzuje umiarkowany do ciężkiego ból głowy oraz objawy towarzyszące takie jak m.in. nudności, wymioty, foto czy fonofobia. Około jedna trzecia pacjentów z migreną prezentuje również objawy tzw. aury, tj. przemijające symptomy neurologicznie, głównie zaburzenia widzenia, które poprzedzają wystąpienie bólu głowy.

W ostatnim okresie migrena, a w szczególności migrena z aurą, została powiązana z ryzykiem wystąpienia zdarzeń sercowo- naczyniowych (s-n) oraz jako taka wskazywana jest obecnie za jeden z czynników ryzyka zawału serca czy udaru mózgu. Prawdopodobne przyczyny zwiększonego ryzyka wystąpienia zdarzeń s-n u pacjentów z migreną wiążą się z upośledzeniem funkcjonowania śródbłonka naczyniowego, predyspozycjami genetycznymi wspólnymi dla migreny i chorób sercowo- naczyniowych czy procesami zapalnymi.

Chociaż wiele dotychczasowych opracowań i badań wskazuje na zwiększone ryzyko wystąpienia zdarzeń s-n u pacjentów z migreną niewiele jest jednak informacji na temat porównania skali tego ryzyka z tym przypisanym do innych czynników, takich jak np. cukrzyca, nadciśnienie tętnicze lub hipercholesterolemia. W związku z powyższym, na bazie przeprowadzonego wcześniej badania Women’s Health Study, w USA dokonano odpowiedniej obserwacji>