Dział Naukowy Polpharma
Dział Naukowy Polpharma
Data publikacji 16.03.2021
Czas czytania ok. 3 min
Logo sekcji
logo biuletyn
Wydanie

Im szybciej nastąpi właściwe rozpoznanie ostrego zespołu wieńcowego (OZW) i wdrożenie właściwego leczenia, tym lepsze rokowania co do przeżycia i powrotu pacjenta do normalnych aktywności życiowych. Publikowane wcześniej badania wykazywały już, że spektrum objawów u kobiet z OZW może różnić się od obserwowanego u mężczyzn.  Objawy te często określane są jako „nietypowe” objawy OZW.

Zamieszczona ostatnio w Journal of the American Heart Association metaanaliza poświęcona jest różnicom w częstości występowania poszczególnych objawów OZW w zależności od płci. Stanowi bardzo aktualne podsumowanie, pierwsze które dokonane zostało na tak szeroką skalę i z tak dużą dokładnością co do jakości analizowanych badań. Badania poddane analizie wybrane zostały z baz zawierających publikacje medyczne takich jak PubMed, Embase i Cochrane. Z 3750 artykułów poświęconych temu zagadnieniu wybranych zostało ostatecznie 27 badań, jakość merytoryczna przeprowadzenia których została oceniona w oparciu o Newcastle-Ottawa Scale.

Do analizy włączono badania, w których przedstawiono objawy u kobiet i mężczyzn z potwierdzonym OZW. OZW był zdefiniowany jako zawał mięśnia sercowego (STEMI lub NSTEMI) lub niestabilna choroba wieńcowa. Obecność i zakres różnic objawów między płciami opisana została na podstawie wyników otrzymanych z analizy próby wynoszącej powyżej miliona (1 226 163) osób (60% mężczyzn i 40% kobiet). Średni wiek pacjentów wahał się>