Jaki jest wpływ zmian klimatycznych na atopowe zapalenie skóry?
- Logo sekcji
W ostatnim wydaniu czasopisma Allergy został opublikowany artykuł pod tytułem Impact of climate change on atopic dermatitis: A review by the International Eczema Council.
Atopowe zapalenie skóry (AZS), znane również jako egzema, jest uciążliwą chorobą skóry, która dotyka pacjentów na całym świecie. Charakteryzuje się epizodyczną wysypką, ze współwystępującym świądem, mającym znaczący wpływ na jakość życia pacjentów z AZS. Przypadki AZS często pojawiają się w dzieciństwie, ale mogą ustępować, utrzymywać się lub po raz pierwszy wystąpić w życiu dorosłym. Kluczowe jest zrozumienie wpływu zmian klimatycznych na AZS, ponieważ czynniki środowiskowe mają istotny wpływ na początek i przebieg choroby.
Czynniki środowiskowe, takie jak promieniowanie UV, toksyny, alergeny, temperatura i wilgotność, wpływają na barierę skórną, mikrobiom skóry oraz systemy sensoryczne i immunologiczne. Model „cegła i zaprawa” ilustruje, jak keratynocyty są osadzone w lipidowej macierzy, tworząc efektywną barierę przed utratą wody i szkodliwymi czynnikami. Wysoka ekspozycja na UV prowadzi do uszkodzenia DNA, apoptozy oraz stanu zapalnego skóry pogarszając jej funkcje. Z drugiej strony, odpowiednie dawki promieniowania UVB mogą mieć pozytywne działanie przeciwzapalne i poprawiać funkcje skóry.
Osoby z AZS są szczególnie wrażliwe na zmiany klimatyczne z powodu uszkodzenia bariery skórnej, dysregulacji immunologicznej, dysbiozy oraz przewlekłego świądu, co zawiązuje cykl „swędzenie-drapanie”, prowadzi to do nasilenia objawów AZS.
Badania>