Dział Naukowy Polpharma
Dział Naukowy Polpharma
Data publikacji 09.09.2024
Czas czytania ok. 2 min
Logo sekcji
logo biuletyn
Wydanie

Według WHO aż 1 na 7 osób w przedziale wiekowym 10-19 lat na całym świecie ma problemy ze zdrowiem psychicznym. Stale nasilający się problem zaburzeń psychicznych wśród młodzieży wywołał pilną potrzebę poprawy zdrowia psychicznego oraz rozpoznanie potencjalnych czynników chroniących przed rozwojem tych zaburzeń.

Jednym z potencjalnych protekcyjnych czynników jest dobra sprawność fizyczna, pomimo że dotychczas niewiele badań powiązywało zdrowie fizyczne z zaburzeniami psychicznymi. W kwietniu 2024 r. w czasopiśmie JAMA Pediatrics ukazało się badanie kohortowe, które miało na celu zbadanie związku pomiędzy sprawnością fizyczną a długoterminowym ryzykiem rozwoju zaburzeń psychicznych u młodzieży, w tym ADHD, zaburzeń lękowych i depresji.

Badanie przeprowadzono w latach 2009-2019 z udziałem dzieci w wieku 10-11 lat. Uczestników włączono do dwóch kohort badających związek pomiędzy sprawnością fizyczną a ryzykiem wystąpienia zaburzeń lękowych i depresji (n=1 996 633) oraz wystąpienia ADHD (n=1 920 596). Dzieci oceniano z uwzględnieniem płci, wieku, BMI i chorób współistniejących na podstawie 4 ćwiczeń, które odpowiadały danej sprawności:

  • bieg na 800 m – wydolność krążeniowo-oddechowa;
  • podciąganie na ugiętych nogach przez 1 minutę – wytrzymałość mięśniowa;
  • skok w dal z miejsca – siła mięśniowa;
  • skłony do nóg w dwunożnym przysiadzie – sprawność gibkościowa.

Na podstawie uzyskanych wyników dzieci sklasyfikowano do odpowiednio czterech kwartyli, gdzie 1 oznaczał najlepszą, a 4>