Stan upojenia bez spożycia alkoholu?
- Logo sekcji
W najnowszym numerze „Nature Reviews Gastroenterology & Hepatology” opublikowano artykuł omawiający zjawisko nadmiernej endogennej produkcji etanolu przez mikrobiom jelitowy oraz jego znaczenie dla zdrowia i potencjalnego rozwoju chorób, w tym zespołu fermentacji jelitowej, inaczej zespołu autobrowaru (ABS) oraz metabolicznego stłuszczenia wątroby (MASLD).
W warunkach zdrowia etanol powstaje u człowieka w wyniku fermentacji węglowodanów przez drobnoustroje jelitowe a następnie jest metabolizowany przez wątrobę. Fizjologiczna produkcja etanolu odbywa się na bardzo niskim poziomie a jego stężenie we krwi jest dobrze kontrolowane.
Nadmierna produkcja endogennego etanolu - zjawisko kiedyś uważane za rzadkie - ostatnio przyciąga dużą uwagę społeczności naukowej. Wynika to z obserwacji, że niektóre drobnoustroje powszechnie występujące u człowieka mogą w odpowiednich warunkach wytwarzać stosunkowo duże ilości etanolu w jelitach, np. z powodu dysbiozy jelitowej, stosowania diety zachodniej (bogatej w tłuszcze i cukry proste), nadmiernego stosowania leków (np. PPI i antybiotyków), a także w przebiegu niektórych chorób przewlekłych. Do bakterii znanych z intensywnej produkcji etanolu (jako produktu ubocznego fermentacji cukrów) należą niektóre szczepy bakterii z rodzaju Klebsiella, Lactobacillus i Clostridium.
Podwyższone poziomy endogennego etanolu wykazują wieloczynnikowy wpływ na organizm człowieka. W krótkim okresie nadmierna produkcja etanolu może powodować objawy zatrucia alkoholowego, w tym zawroty głowy, nudności i upośledzenie funkcji motorycznych opisywane jako zespół autobrowaru (ABS).>