Piotr Rapiejko
dr n. med.
Piotr Rapiejko
Data publikacji 03.01.2022
Czas czytania ok. 2 min

Skrót informacji

Do lekarza zgłosiła się mama z 6-letnią Anią. Dziewczynka od 2 dni skarży się na silny ból prawego ucha. Rodzina wróciła przed 2 dniami z urlopu spędzonego na południu Europy. Dziewczynka dużo czasu spędzała w wodzie.

Wywiad

Dziewczynka obudziła się rano z bólem ucha. Wcześniej nie zgłaszała rodzicom objawów przeziębienia. Nie gorączkuje. Rodzice nie zaobserwowali wydzieliny patologicznej w obrębie małżowiny usznej. Ból znacznie zmniejsza się na kilka godzin po podaniu ibuprofenu.

Badanie

Jama ustna i gardło bez zmian, błona śluzowa różowa, migdałki podniebienne niepowiększone bez nalotów.  
Ucho lewe: małżowina uszna prawidłowego kształtu, skóra różowa, wejście do przewodu słuchowego wolne, bez wydzieliny patologicznej. Małżowina uszna lewa przy badaniu palpacyjnym niebolesna. Otoskopowo przewód słuchowy – niewielkie ilości zmacerowanego naskórka. Skóra przewodu słuchowego niezmieniona. Błona bębenkowa perłowoszara z zachowanym refleksem.  
Ucho prawe: małżowina uszna prawidłowego kształtu, skóra różowa, obrzęk skóry w okolicy wejścia do przewodu słuchowego zewnętrznego, bez wydzieliny patologicznej. Małżowina uszna prawa przy badaniu palpacyjnym bolesna zarówno przy naciśnięciu na skrawek małżowiny jak i przy ruchach małżowiną. Otoskopowo obrzęk skóry przewodu słuchowego zewnętrznego prawego, bez wydzieliny patologicznej. Przy użyciu wąskiego otoskopu uwidoczniono błonę bębenkową. Nie stwierdzono zaczerwienienia błony bębenkowej, jej wciągnięcia lub wybrzuszenia ani perforacji.

Rozpoznanie

Ostre zapalenie ucha (przewodu słuchowego) zewnętrznego prawego bez zajęcia błony bębenkowej.

Leczenie

Dicortineff 4 razy dziennie po 2 krople do przewodu słuchowego prawego do czasu ustąpienia objawów plus 2 dni (z zaleceniem leżenia>

Zapalenie ucha zewnętrznego