Leczenie wysokimi dawkami 10000 IU witaminy D w endokrynologii – opis przypadku
Przyczyny i diagnostyka niedoboru witaminy D
Niedostateczna podaż witaminy D wraz z jej niedoborem w surowicy krwi istotnie zaburzają równowagę organizmu oraz powodują zwiększone ryzyko rozwoju chorób przewlekłych. Na podstawie dostępnych publikacji można wykazać, że prawidłowe zaopatrzenie organizmu w witaminę D to bardziej problem endokrynny niż z zakresu żywienia.Biologicznie aktywna forma witaminy D, poprzez wiązanie z receptorem jądrowym VDR reguluje aktywność wielu genów, co odzwierciedla plejotropowe i wielonarządowe działanie.
Do najczęstszych przyczyn niedoboru witaminy D należy:
- zbyt krótka ekspozycja na światło słoneczne wynikająca szczególnie u ludzi starszych ze stylu życia tj. długotrwałego przebywania w pomieszczeniach zamkniętych
- starzenie się skóry
- stosowanie leków zmniejszających wchłanianie cholesterolu (zmniejszona absorpcja)
- terapia glikokortykosteroidami (zwiększony katabolizm)
- otyłość
- choroby o podłożu autoimmunologicznym.
Najlepszym wskaźnikiem stanu zaopatrzenia organizmu w witaminę D jest stężenie w surowicy krwi 25(OH) D, uzyskane zarówno z syntezy skórnej, diety czy produktów farmaceutycznych.
U pacjentów zagrożonych niedoborem witaminy D zaleca się stosowanie spersonalizowanej terapii.
Opis przypadku: wywiad
Pacjentka 71-letnia z chorobą Hashimoto od kilku lat, z otyłością, reumatoidalnym zapaleniem stawów (RZS), nadciśnieniem tętniczym, hipercholesterolemią.
Przyjmowane leki:
- l-tyroksyna 50mg dziennie
- methotrexat w dawce 15 mg na tydzień
- kwas foliowy 15mg na tydzień.
- od 6 miesięcy z powodu dolegliwości bólowych stawów i sztywności porannej stosuje sterydoterapię w dawce 6 mg/dziennie
- suplementacja witaminy D>