Opis
Cykl: Debaty Naukowej Fundacji Polpharmy, 2022
Obejrzyj kolejną debatę ekspertów zaproszonych przez Naukową Fundację Polpharmy. Posłuchaj dyskusji na temat przełomowych nowości w medycynie, które wspierają pacjentów w terapii, a lekarzom dają nowe możliwości pomocy chorym.
Z debaty dowiesz się m.in.:
- O nowej metodzie leczenia choroby Huntingtona.
- Leczenie genowe – przełom w medycynie.
- Badania genowe a ochrona bardzo wrażliwych danych pacjenta.
- Co robią roboty? Wykorzystanie w medycynie – niezwykła precyzja, zmniejszenie ryzyka działań niepożądanych, krótszy czas hospitalizacji i inne zasługi.
- Dane medyczne zbierane na poziomie światowym – zalety i zagrożenia.
- Jak sztuczna inteligencja pracuje na rzecz rozwoju medycyny, pacjentów i lekarzy?
- Monitorowanie zdrowia w domu – nowinki technologiczne wspierające pacjentów.
- Wszczepiane mikrourządzenia.
- Jak zmniejszyć liczbę i czas hospitalizacji?
- Smartfony i aplikacje w służbie medycyny.
- Technologia, która stawia pacjenta w centrum i stanowi wsparcie partnerskiej relacji lekarz – pacjent.
W debacie wzięli udział: prof. dr hab. n. med. Janina Stępińska, prof. nadzw. dr hab. n. med. Mirosław Ząbek, dr hab. n. med. i n. o zdr. Łukasz Kołtowski, prof. Wojciech Feleszko, Jowita Michalska.
Patroni Medialni: Medonet.pl, Puls Medycyny, Wyborcza.pl
Prowadzący
-
prof. dr hab. n. med. Janina Stępińska
Instytut Kardiologii im. Prymasa Tysiąclecia Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie-Aninie
Rozwiń
Polska kardiolog, profesor nauk medycznych; profesor zwyczajny Instytutu Kardiologii im. Prymasa Tysiąclecia Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie-Aninie.
Studia medyczne ukończyła na Akademii Medycznej w Warszawie. Stopień doktorski uzyskała w 1990 broniąc pracy zatytułowanej Bakteryjne zapalenie wsierdzia — weryfikacja kryteriów diagnostycznych i wskazania do leczenia zachowawczego i operacyjnego, przygotowanej pod kierunkiem Marii Hoffman. Posiada specjalizację z chorób wewnętrznych oraz z kardiologii. Habilitowała się w 2000 roku na podstawie oceny dorobku naukowego i publikacji pt. Niestabilna choroba wieńcowa — jednoczesne leczenie tiklopidyną i aspiryną. Tytuł naukowy profesora nauk medycznych otrzymała w 2009. W warszawskim Instytucie Kardiologii od 1983 kierowała Oddziałem, a w latach 2010-2021 Kliniką Intensywnej Terapii Kardiologicznej. Od 2022 związana również ze Szkołą Zdrowia Publicznego Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego.
Na dorobek naukowy J. Stępińskiej składa się szereg opracowań oryginalnych publikowanych m.in. w czasopismach takich jak „Circulation”, „European Heart Journal", „European Journal of Cardio-Thoracic Surgery", „Postępy w Kardiologii Interwencyjnej”, „Kardiochirurgia i Torakochirurgia Polska” oraz „Kardiologia Polska”.
Należy do Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, w ramach którego jako pierwsza kobieta w historii pełniła funkcję prezesa zarządu głównego (2011-2013). Jest także członkiem Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Jest również członkiem Rady Towarzystw Naukowych PAN oraz rady naukowej warszawskiego Instytutu Matki i Dziecka.
Zobacz wszystkie materiały (1)
-
prof. dr hab. n. med. Mirosław Ząbek
Rozwiń
Nauczyciel akademicki, wyspecjalizował oraz przeprowadził przewody doktorskie wielu lekarzy. Absolwent Warszawskiej Akademii Medycznej. Odbył Europejskie Szkolenie Neurochirurgiczne (1987-1991), jak również indywidualne neurochirurgiczne staże szkoleniowe w Finlandii, Niemczech, Szwecji, Włoszech, Hiszpanii, Francji, Stanach Zjednoczonych, Belgii i Japonii. Ukończył europejskie szkolenia w zakresie vertebroplastyki, kyphoplastyki, operacji oraz artroplastyki kręgosłupa szyjnego i lędźwiowego, małoinwazyjnych operacji kręgosłupa oraz leczenia bólu za pomocą stymulacji układu nerwowego.
Przez 10 lat pełnił funkcje konsultanta kraju ds. neurochirurgii.
Ważne informacje:
- autor ponad 140 prac oryginalnych ogłoszonych w piśmiennictwie krajowym i zagranicznym
- autor, redaktor bądź współautor 30 książek
- wykonał ok. 3000 operacji tętniaków mózgu
- jako jeden z nielicznych na świecie przeprowadził serię operacji mózgu w krążeniu pozaustrojowym i głębokiej hipotermii
- pierwszy w tej części Europy, wspólnie z neurochirurgami z Francji, przeprowadził operację wszczepienia stymulatora mózgu w leczeniu dystonii
- pierwszy w tej części Europy przeprowadził operację wszczepienia elektrod do głębokich struktur mózgu w zespole Tourette’a
- pierwszy w Polsce, wspólnie z neurochirurgami z USA, przeprowadził serię operacji głębokiej stymulacji mózgu chorych z chorobą Parkinsona
- kierował i był wykonawcą wielu programów naukowych realizowanych przez Komitet Badań Naukowych
- otrzymał nagrody Prezydenta Warszawy, Rektora Akademii Medycznej, Przewodniczącego Komitetu Badań Naukowych, dwukrotnie nagrodą Ministra Zdrowia, nagrodą programów naukowych Telewizji Polskiej oraz Złotym Krzyżem Zasługi
- dwukrotnie pełnił funkcję prezesa Warszawskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Neurochirurgów.
Zobacz wszystkie materiały (1)
-
Łukasz Kołtowski
I Katedra i Klinika Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego
Rozwiń
Jest lekarzem kardiologiem I Katedry i Kliniki Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Stażysta Foundation Programme w szpitalu John Radcliffe w Oksfordzie (UK). W roku 2014 z wyróżnieniem obronił doktorat w I Wydziale Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jest autorem licznych prac naukowych opublikowanych w czasopismach o łącznym impact factor 139, punktacji MSWiA 969 i h-index 10.
W roku 2015 otrzymał tytuł Fellow of European Society of Cardiology (FESC) oraz prestiżową nagrodę Innovator under 35 przyznawaną przez MIT Technology Review. Jest członkiem zarządu Młodych Kardiologów Inwazyjnych Europejskiego Towarzystwa Naukowego oraz sekcji eCardiology Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Pomysłodawca i autor Deklaracji Bałtyckiej – bariery dla rozwoju telemedycyny w Polsce, sygnowanego w roku 2014 przez Ministra Zdrowia. Powołany przez Komisję Europejską do zespołu eksperckiego opracowującego dokument mHealth Guidelines (2016), w roku 2017 powołany przez Ministra Zdrowia jako ekspert do stworzenia Strategii Rozwoju e-Zdrowia w Polsce na lata 2018-2022. Twórca licznych rozwiązań z zakresu zdrowia mobilnego oraz systemów wsparcia decyzji medycznych. Współzałożyciel HealthUp i twórca AioCare – pierwszego mobilnego spirometru z funkcją oceny pulsu.
Zobacz wszystkie materiały (4)
-
Wojciech Feleszko
Klinika Alergologii I Pneumonologii Wieku Dziecięcego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego
Rozwiń
Doktor Feleszko ukończył studia medyczne w 1994, a w 1999 otrzymał tytuł doktora nauk medycznych. Od 2013 jest doktorem habilitowanym w Klinice Alergologii I Pneumonologii Wieku Dziecięcego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz specjalistą pediatrii, immunologii klinicznej i chorób płuc u dzieci w Szpitalu Pediatrycznym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Jest konsultantem w dziedzinie Chorób płuc oraz immunologii klinicznej w Szpitalu Pediatrycznym WUM
Jest absolwentem Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Universität des Saarlandes w Niemczech.
Kształcił się w zakresie niedoborów odporności (INSERM w Paryżu) oraz immunologii (doktorat w Centrum Biostruktury, WUM). Otrzymał Nagrodę-Stypendium Europejskiej Akademii Alergologii i Immunologii Klinicznej oraz odbył półtoraroczny staż postdoc (postdoctoral fellowship) w Klinik für Pädiatrie m. S. Pneumologie und Immunologie, Charité Universitätsmedizin (Berlin/Niemcy)
Ma ponad piętnastoletnią praktykę w leczeniu chorób układu oddechowego, alergii i chorób infekcyjnych u dzieci.
Zobacz wszystkie materiały (4)
-
Jowita Michalska
Fundacja Digital University
Rozwiń
Prezes Fundacji Digital University, posiada ponad 20-letnie doświadczenie jako menadżer ds. strategii biznesowej, marketingu i mediów, głównie w branży ICT. W swojej karierze była odpowiedzialna za budowanie marki, rozwój strategii HR, obsługi klienta, a także budowanie nowych modeli biznesowych. Jako CEO firmy doradczej TechFuture zajmowała się doradztwem w obszarze transformacji cyfrowej przedsiębiorstw, nowymi konsumentami i wpływem nowych technologii na globalną gospodarkę. Dziś jest Prezesem Digital University, fundacji zajmującej się rozwojem strategicznych kompetencji cyfrowych, która współpracuje z Harvard Business School, Stanford University, MIT oraz wieloma niezależnymi prelegentami i wykładowcami z całego świata. Fundacja jest również organizatorem konferencji Masters&Robots, której pierwsza edycja zgromadziła ponad 1000 menedżerów, 35 wykładowców z 3 kontynentów i adresuje takie tematy jak: sztuczna inteligencja, nanotechnologia, robotyka, Blockchain, IoT, Smart Cities. Od 2017 roku fundacja jest wyłącznym przedstawicielem Singularity University w Polsce. Singularity University to amerykański think-tank edukacyjny z Doliny Krzemowej, który kształci i inspiruje liderów do stosowania technologii, które stawiają czoła wielkim wyzwaniom ludzkości.
Zobacz wszystkie materiały (1)