Opis
Cykl: Konferencja EPE APPI
W nebulizacji ogromne znaczenie ma prawidłowe podanie leku, właściwe stosowanie nebulizatora, ale też rozmiar cząsteczek z substancją leczniczą. Wykład nie tylko w przystępny sposób wyjaśnia te zależności, ale też zawiera cenne wskazówki terapeutyczne.
- Wielkość cząstki leku a efektywność depozycji.
- Efektywność inhalacji u dzieci.
- Terapia inhalacyjna – zalety.
- Techniki nebulizacji: ważne zasady.
- Wskazania do nebulizacji.
- Bezpieczeństwo i zasady prawidłowej nebulizacji.
Prowadzący
-
dr Marta Frejowska – Reniecka
Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Św. Barbary w Sosnowcu
Rozwiń
Absolwentka Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach. Od 2005 roku pracownik Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Św. Barbary w Sosnowcu. Początkowo jako Młodszy Asystent Oddziału Chorób Wewnętrznych i Diabetologii. Od 2008 roku związana z Oddziałem Pulmonologii i Nowotworów Płuc z Pododdziałem Mukowiscydozy Dorosłych, obecnie Kierownik tego Oddziału. Uzyskane specjalizacje: Specjalista Chorób Wewnętrznych (2013) oraz Specjalista Chorób Płuc (2020). W ramach prowadzonej diagnostyki chorób płuc, poza diagnostyką obrazową wykonuje następujące badania:
- Badanie bronchofiberoskopowe
- Badanie EBUS– bronchofiberoskopia z ultrasonografią wewnątrzoskrzelową
- Badanie rEBUS – biopsja przezoskrzelowa przy użyciu sondy radialnej
- Torakocenteza
- Biopsja transtorakalna
- Zabieg APC – Argon Plasma Coagulation
W 2020 roku pierwsza w Polsce wszczepiła tunelowy cewnik do jamy opłucnowej (IPC) - metoda leczenia objawowego, nawracającego płynu w jamie opłucnej, w szczególności wysięku nowotworowego. W ramach współpracy z regionalnymi jednostkami organizacyjnymi aktywnie prowadzi szkolenia dla lekarzy i pacjentów z tematyki: makaronizacji leków wziewnych, przewlekłego kaszlu, leczenia zapalenia płuc oraz powikłań po COVID w tym rehabilitacji oddechowej, pylicy płuc i zagrożeń zdrowotnych w górnictwie, zastosowania tunelowych cewnik do jamy opłucnowej.
Zobacz wszystkie materiały (1)