Opis
Lorazepam – jedna z najczęściej stosowanych benzodiazepin w medycynie paliatywnej. Praktyczne wskazówki w stosowaniu leku.
Nagranie wykładu z X Konferencji Opieki Paliatywnej w Polsce, 22.04.2021
- Lorazepam – postać do podawania drogą doustną i parenteralaną.
- Farmakokinetyka i dawki równoważne benzodiazepin.
- Lorazepam – sedacja.
- Lorazepam – dawkowanie.
- Sedacja w medycynie paliatywnej.
- Lorazepam w połączeniu z opioidem w objawowym leczeniu duszności związanej z lękiem.
- Benzodiazepiny w leczeniu duszności u chorych na nowotworowy.
- Rekomendacje leczenia pacjentów z COVID-19 z perspektywy opieki paliatywnej.
- Farmakoterapia u kresu życia.
- Uwaga na okres półtrwania, możliwość kumulacji i interakcje leków.
Prowadzący
-
Jarosław Woroń
Zakład Farmakologii Klinicznej Katedry Farmakologii Collegium Medicum UJ, Klinika Leczenia Bólu i Opieki Paliatywnej
Rozwiń
Specjalista farmakologii klinicznej. Od 1999 roku zajmuje się problemami bezpieczeństwa farmakoterapii, interakcjami leków w praktyce klinicznej, monitorowaniem niepożądanych działań leków oraz problemami związanymi z farmakoterapią bólu.
W Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia zajmuje się problemem bezpieczeństwa pacjenta podczas stosowania leczenia farmakologicznego, jest wizytatorem szpitali i oddziałów szpitalnych starających się o akredytację.
Autor i współautor ponad 500 prac i doniesień zjazdowych, współautorem 17 książek oraz 3 podręczników akademickich. Mieszka w Zakopanem. Członek Zarząd Polskiego Towarzystwa Badania Bólu.
Zobacz wszystkie materiały (21)
-
prof. dr hab. med. Wojciech Leppert dr hab. n. med. Jarosław Woroń
Katedra Medycyny Paliatywnej, Collegium Medicum, Uniwersytet Zielonogórski, Katedra i Klinika Medycyny Paliatywnej Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.
Rozwiń
Zainteresowania naukowe obejmują problematykę farmakoterapii bólu i zaburzeń ze strony przewodu pokarmowego u chorych na nowotwory, stosowanie narzędzi do oceny bólu i jakości życia chorych na nowotwory i w opiece paliatywnej, zagadnienia psychoonkologii, problematykę etyczną (zwłaszcza postawy wobec eutanazji i wspomaganego samobójstwa), paliatywne leczenie onkologiczne, zagadnienia organizacji i edukacji w zakresie opieki paliatywnej. Znaczna część dorobku naukowego dotyczy roli opioidów drugiego stopnia drabiny analgetycznej Światowej Organizacji Zdrowia w leczeniu bólu u chorych na nowotwory z uwzględnieniem wpływu, na jakość życia chorych.
Dorobek naukowy obejmuje liczne prace publikowane w recenzowanych czasopismach polskich i zagranicznych, rozdziały w książkach i monografie, streszczenia oraz referaty zjazdowe polskie i międzynarodowe, ogółem 531 doniesień, obejmujące m. in. 100 rozdziałów w podręcznikach, 181 artykułów (127 w krajowych, 54 w zagranicznych czasopismach), 15 opisów przypadków, 14 komentarzy i listów do redakcji, 198 streszczeń (konferencje krajowe i międzynarodowe) – znaczna część, to wystąpienia ustne i 3 podręczniki. Sumaryczna wartość IF 127, punktacja Ministerstwa Nauki 3422, Indeks Hirscha 18, cytowania 1136, cytowania bez autocytowań 977.
Zobacz wszystkie materiały (1)