Najnowsze badania „Zdrowie i życie seksualne Polek i Polaków w czasach COVID-19”

Już po raz piąty wraz z prof. Zbigniewem Izdebskim – badaczem i seksuologiem Polpharma przeprowadziła badanie dotyczące seksualności Polaków. Tym razem w obszernym badaniu „Zdrowie i życie seksualne Polek i Polaków w czasach COVID 19” analizowano temat miłości, relacji w związkach, zdrowia seksualnego oraz kondycji psychicznej podczas trwania pandemii. Badania przeprowadzono w okresie od marca do maja 2020 r. na grupie 3 tys. osób powyżej 18. roku życia.
Poniżej publikujemy wybrane wyniki z badania:
Co piąty badany (22%) zadeklarował, że w czasie epidemii jego związek się wzmocnił. Natomiast na pogorszenie relacji skarży się jedynie 8% badanych.
Połowa Polaków dobrze ocenia swoje życie seksualne w czasie pandemii, a co piąty nawet bardzo dobrze.
6 proc. Polaków pomyślało o rozwodzie w czasie lockdownu.
U 31% Polaków aktywność seksualna podczas epidemii zwiększyła się. Największą aktywnością seksualną cieszyły się osoby do 49 roku życia, w związkach oraz pozytywnie oceniające swój związek w czasie epidemii.
Problemy z erekcją w czasie epidemii nasiliły się u 14% mężczyzn.
18 proc. kobiet i 14 proc. mężczyzn wskazało, że w trakcie pandemii przeszkodą w odbyciu stosunku była obecność dzieci lub innych osób w domu.
Wyraźnie zmniejszył się seks w miejscu pracy – deklarowało go 1 proc. badanych.
Aż 61 proc. badanych wskazało, że ważne są dla nich bliskość, dotyk, przytulenie, nie tylko sam akt seksualny.
Najniższy poziom zadowolenia z seksu jest w województwie świętokrzyskim. Najszczęśliwsi i najbardziej zadowoleni z życia seksualnego są Polacy na Podlasiu.