Test identyfikacji zaburzeń związanych z używaniem alkoholu
AUDIT - Test Rozpoznawania Zaburzeń Związanych z Używaniem Alkoholu (ang. Alcohol Use Disorders Identification Test) to prosta i skuteczna metoda badania przesiewowego pod kątem występowania problemów zdrowotnych wynikających z używania alkoholu1-3.
Jest rekomendowany do prowadzenia badań przesiewowych w praktyce lekarza pierwszego kontaktu, może być także stosowany przez nieprofesjonalistów oraz jako kwestionariusz samooceny.
Test AUDIT opracowany został na zlecenie Światowej Organizacji Zdrowia w 1989 r. i od czasu publikacji stał się najczęściej używanym narzędziem wczesnego rozpoznawania zagrożenia problemami alkoholowymi i uzależnienia na świecie. Jest dostępny w ponad 40 wersjach językowych2.
Niniejsze tłumaczenie kwestionariusza AUDIT jest oficjalną wersją2, zaadaptowaną do warunków polskich i mającą potwierdzenie wartości psychometrycznych, opublikowaną za zgodą Autorów3.
Interpretacja wyników
AUDIT składa się z 10 pytań, a możliwe odpowiedzi na każde pytanie są punktowane: 0, 1, 2, 3 lub 4, z wyjątkiem pytań 9. i 10., które mogą być punktowane: 0, 2 i 4.
Zakres możliwych wyników wynosi od 0 do 40.
- 0 oznacza abstynenta - osobę, która nigdy nie miała problemów z alkoholem.
- Wynik od 1 do 7 sugeruje niskie ryzyko związane ze spożyciem alkoholu.
- Wyniki od 8 do 14 wskazują na ryzykowne lub szkodliwe spożywanie alkoholu.
- Wynik 15 lub więcej wskazuje na prawdopodobieństwo uzależnienia od alkoholu.
Termin „standardowa porcja alkoholu” w pytaniach 2. i 3. obejmuje (wg WHO) ilości od 8 do 13 gramów czystego alkoholu (zwykle przyjmuje się ok. 10 gramów etanolu).
AUDIT wersja wypełniana przez pacjenta
-
Piśmiennictwo
1. Saunders J.B., Aasland O.G., Babor T.F., de la Fuente J.R. and Grant M. Development of the Alcohol Use Disorders Identification Test (AUDIT): WHO Collaborative Project on Early Detection of Persons with Harmful Alcohol Consumption II. Addiction 1993; 88:791-804.
3. Polska adaptacja i walidacja: Anna Klimkiewicz, Andrzej Jakubczyk, Anna Mach, Małgorzata Abramowska, Jan Szczypiński, Dominika Berent, Jakub Skrzeszewski, Grzegorz Witkowski, Marcin Wojnar.