Iwona Leonowicz-Bukała
dr
Iwona Leonowicz-Bukała
Data publikacji 25.10.2024
Czas czytania ok. 4 min

Skrót informacji

  • Ponad połowa Europejczyków szuka informacji o zdrowiu w Internecie.
  • W serwisie Facebook funkcjonuje ponad 100 polskojęzycznych grup dla osób z cukrzycą i ich bliskich.
  • Członkowie internetowych grup wsparcia narażeni są na próby oszustwa, nielegalnej odsprzedaży leków na receptę lub osprzętu medycznego.
  • Głównym zagrożeniem dla jakości informacji w grupach wsparcia w Internecie jest brak moderacji postów przez administratorów.
  • Grupy wsparcia stanowią istotne źródło wszechstronnej informacji zdrowotnej dla osób chorujących na cukrzycę i ich bliskich.

Społeczności internetowe poświęcone zdrowiu od lat oferują mnóstwo informacji pacjentom i ich opiekunom, członkom rodziny i przyjaciołom. Jak pokazują dane statystyczne, poszukiwanie informacji na temat zdrowia w Internecie jest normą dla ponad połowy Europejczyków, stąd nie dziwi fakt, że w serwisach społecznościowych jak Facebook powstaje coraz więcej przestrzeni, które pomagają budować społeczności wokół konkretnych problemów zdrowotnych.

Szczególną popularnością cieszą się grupy poświęcone chorobom chronicznym, gdyż skupiają osoby, których kondycja nie zmieni się znacząco w ciągu życia. Jedną z chorób tego typu jest cukrzyca. Według danych NFZ (2019), w Polsce choruje na nią ponad 3,5 mln osób. Od 5 do 10% pacjentów to osoby z cukrzycą typu 1, czyli charakteryzującą się bezwzględnym niedoborem wydzielania insuliny. Są oni leczeni insulinoterapią przez całe życie.

Po edukację idzie się na Facebooka

Członkowie grup dla diabetyków na ogół poszukują tam wsparcia i łączności z osobami w podobnej sytuacji, ale też bardzo często informacji, których – jak pokazują badania – nie mogli uzyskać w ramach współpracy z lekarzem, przy czym powody tej sytuacji są różne. Na grupach pisze się o braku czasu na pogłębienie rozmowy z diabetologiem,  czasami nieprzyjemne sytuacje komunikacyjne w kontakcie z lekarzem, który okazuje swoje zniecierpliwienie niezadowalającymi wynikami pacjenta. Powodem trudności w zapamiętaniu>

Szanse i zagrożenia