Data publikacji 19.07.2024
Czas czytania ok. 1 min

Według najnowszej analizy Europejskiego Centrum Czystego Powietrza (ECAC) poprawa jakości powietrza poprzez m.in. eliminację kopciuchów  przyczyniła się do zmniejszenia aż o 25 tysięcy liczby przedwczesnych zgonów mieszkańców województwa śląskiego, małopolskiego i mazowieckiego.

Przeprowadzona w latach 2018-2022 analiza sprawdziła, jak spadek stężeń pyłu PM2.5 na przestrzeni lat przełożył się na poprawę zdrowia mieszkańców trzech województw Polsce.

W ciągu pięciu lat, dzięki poprawie powietrza uniknięto 5 900 przedwczesnych zgonów w Małopolsce, 6 723 – w województwie mazowieckim (z czego 2 382 w Warszawie). Największą poprawę odnotowano w województwie śląskim – ponad 12,5 tysiąca zgonów mniej, a łączna liczba ocalonych istnień szacowana jest na 25 194!

Największa poprawa zdrowia nastąpiła z kolei również w województwie śląskim, gdzie uniknięto dodatkowo 9 086 nagłych hospitalizacji z przyczyn kardiologicznych i pulmonologicznych. W woj. mazowieckim liczba nagłych wizyt szpitalnych zmalała o 5 615, a w Małopolsce o 5 086.

Mapa_raport_Eko

Analiza opierała się na metodyce oceny wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie populacji, stosowanej przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). Obliczenia obejmowały wykonanie analiz w zakresie unikniętej umieralności oraz nagłych hospitalizacji z przyczyn kardiologicznych i pulmonologicznych.

Pełen raport do pobrania TUTAJ