Marta Waliszewska-Prosół
dr n. med.
Marta Waliszewska-Prosół
Data publikacji 13.04.2023
Czas czytania ok. 6 min

Definicja aury migrenowej

Migrena jest pierwotnym bólem głowy, który jest uwarunkowany genetycznie i przebiega z epizodycznymi napadami. Migrena z aurą, dawniej nazywana migreną klasyczną, występuje u ok. 20-30% chorych na migrenę i nierzadko stwarza trudności diagnostyczne.

Napad migreny nie jest tylko charakterystycznym bólem głowy, ale złożonym zespołem objawów, które składają się na cztery występujące po sobie fazy: prodromalna, aury, bólu głowy i postdromalna. Pewne objawy takie jak: nadmierna lub zmniejszona aktywności, specyficzne łaknienie (chęć spożywania konkretnych rodzajów pokarmów), ziewanie, uczucie zmęczenia, obniżenie nastroju, wrażenie sztywności lub bólu karku mogą występować zarówno w fazie pro-, jak i postdromalnej.

Aura migrenowa definiowana jest jako przemijające ogniskowe objawy neurologiczne – wzrokowe, czuciowe, ruchowe lub zaburzenia mowy.

Objawy aury, która poprzedza wystąpienie bólu głowy trwają zwykle 5 - 25 minut i ustępują całkowicie do 60 minut. U podłoża tego zjawiska leży nieprawidłowa czynność bioelektryczna kory mózgowej, którą nazwano rozszerzającą się depresją korową. W ośrodkach korowych mózgu dochodzi do odwracalnego zahamowania aktywności neuronalnej, co skutkuje pojawieniem się objawów wzorowych, czuciowych, ruchowych albo związanych z zaburzeniami mowy.

Po aurze następuje krótkotrwała bezobjawowa przerwa, a następnie rozwija się ból głowy z nudnościami, wymiotami, nadwrażliwością na światło lub dźwięki. U chorych, którzy chorują na migrenę z aurą częściej>

Podział migreny z aurą według ICHD-3.

Kryteria ICHD-3 rozpoznania migreny z aurą.

Aura wzrokowa może przyjmować postać:

Nietypowe cechy aury, które wymagają poszerzenia diagnostyki:

Leczenie napadów migreny z aurą