Michał Skalski
dr n. med.
Michał Skalski
Data publikacji 08.02.2021
Czas czytania ok. 6 min

Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, jak ważna dla zdrowia jest odpowiednia ilość i jakość snu. Nie zawsze jednak zdajemy sobie sprawę z tego, że zarówno niedobór, jak i nadmiar snu może mieć związek nie tylko z problemami z kręgosłupem, ale i takimi chorobami cywilizacyjnymi jak otyłość, demencja, cukrzyca czy choroby serca. Choć z reguły intuicja podpowiada nam, jaka pozycja spania będzie dla nas najkorzystniejsza, to jednak czasem drobna modyfikacja może znacząco polepszyć nam jakość snu. Spanie na plecach
Uważa się, że spanie płasko na plecach to najzdrowsza dla ciała, a przede wszystkim dla kręgosłupa pozycja. Jednak jak każda inna ma ona swoje wady i zalety.

Zalety spania na plecach

W tej pozycji kark i plecy są ułożone w zdrowej, neutralnej pozycji, bez skręceń. Jeżeli dodatkowo śpimy na dobrej jakości materacu, to leżąc na plecach, pozwalamy możliwie najlepiej wspierać nasz kręgosłup. Korzyści odczuwają także nasze narządy wewnętrzne, które nie są uciskane. Spanie na plecach ma pozytywny wpływ na urodę. Śpiąc z odsłoniętą twarzą, pozwalamy skórze swobodnie oddychać, przez co jest lepiej dotleniona i ma zdrowszy wygląd. Zmniejsza się również ryzyko powstawania zmarszczek. Jeżeli cierpimy z powodu bólów kręgosłupa, w prosty sposób możemy dodatkowo jeszcze go odciążyć.

W przypadku>