Joanna Stanisz-Kempa
dr n. med.
Joanna Stanisz-Kempa
prof. dr hab. n. med. Zbigniew Gąsior
prof. dr hab. n. med.
prof. dr hab. n. med. Zbigniew Gąsior
Data publikacji 28.12.2021
Czas czytania ok. 15 min

Skrót informacji

Migotanie przedsionków (AF) jest najczęstszym zaburzeniem rytmu serca wpływającym na populację ogólną, stanowiąc poważne obciążenie dla pacjentów i systemów opieki zdrowotnej na całym świecie. Istnieją dwie metody postępowania w AF: strategia kontroli częstości rytmu oraz strategia przywracania rytmu zatokowego, a dowody zarówno na kontrolę rytmu, jak i na kontrolę częstości są dość zrównoważone. Farmakoterapia migotania przedsionków powinna być zindywidualizowana, opierać się na całokształcie obrazu klinicznego, a przede wszystkim na preferencjach danego pacjenta.

Wstęp

Migotanie przedsionków (AF) jest najczęstszym zaburzeniem rytmu serca wpływającym na populację ogólną, stanowiąc poważne obciążenie dla pacjentów i systemów opieki zdrowotnej na całym świecie[1] . Do rozpoznania AF wymagane jest udokumentowanie jego obecności w postaci zapisu EKG o czasie trwania 30 s pokazującym rytm serca bez widocznych powtarzających się załamków P oraz nieregularne odstępy RR (gdy przewodzenie przedsionkowo-komorowe jest prawidłowe) [1] . W 2010 roku liczbę osób z AF w Unii Europejskiej w wieku powyżej 55 lat oszacowano na 8,8 miliona[2,3] , a częstość występowania AF w ogólnej dorosłej populacji Europy jest obecnie ponad dwukrotnie większa niż dekadę wcześniej [4] .

Rozpowszechnienie AF w populacji ogólnej stale rośnie z wiekiem, z 0,12-0,16% u osób w wieku poniżej 49 lat do 3,7-4,2% u osób w wieku 60-70 lat. Po 80. roku życia rozpowszechnienie to może sięgać nawet 10-17%[5] . W związku z tym, że migotanie przedsionków stanowi najczęstszą utrwaloną arytmię serca u dorosłych na całym świecie, a jej obecność wiąże się z dużą chorobowością i śmiertelnością, wczesne rozpoznawanie i optymalne leczenie tej choroby jest niezwykle istotne.

Strategie postępowania – kontrola częstości akcji serca versus kontrola rytmu

Oprócz odpowiedniej antykoagulacji kontrola częstości i rytmu serca to dwie główne strategie terapeutyczne u chorych z AF. Kontrola>

Kontrola częstości rytmu

Doraźna kontrola częstości rytmu serca

Długoterminowa kontrola częstości rytmu serca

Kontrola rytmu

Podsumowanie