Miejsce olopatadyny w leczeniu alergicznego zapalenia spojówek
Wstęp
Stałe narażenie powierzchni oka na działanie czynników środowiskowych powoduje, że bardzo często w obszarze tym rozwija się zapalenie alergiczne.
Obecnie uważa się, że ponad 20% populacji dotknięte jest różnymi alergicznymi schorzeniami narządu wzroku: od łagodnych do ciężkich, mogących prowadzić nawet do utraty widzenia.
Najczęstszym rodzajem alergii oczu, stanowiącym około 98% wszystkich przypadków, jest sezonowe (okresowe) i przewlekłe alergiczne zapalenie spojówek. Ich przyczyną są przede wszystkim alergeny powietrznopochodne, takie jak pyłki roślin, sierść zwierząt czy grzyby. Oba te schorzenia są wynikiem reakcji natychmiastowej IgE-zależnej i często współwystępują z alergicznym zapaleniem błony śluzowej nosa. Najczęstsze objawy alergicznego zapalenia spojówek to: świąd oczu, ich zaczerwienienie, surowicza/śluzowa wydzielina, reakcja drobnobrodawkowa spojówki powiekowej oraz łzawienie, obrzęk spojówki lub powiek. Schorzenie to zwykle dotyka dzieci i młodych dorosłych.
Ze wszystkich tych powodów niesłychanie ważne jest stosowanie skutecznego, bezpiecznego a najlepiej miejscowego leczenia, które ma za zadanie szybko i skutecznie minimalizować proces zapalny z następczym podrażnieniem powierzchni oka i uczuciem dyskomfortu. Jeśli tylko można, należy unikać ekspozycji na czynniki powodujące chorobę, pamiętając również o tzw. postępowaniu niefarmakologicznym: zimnych okładach, przemywaniu oczu sztucznymi łzami itp.
Obecnie za złoty standard w terapii chorób alergicznych oczu uważa się leki przeciwhistaminowe o wielokierunkowym działaniu.
Dlaczego Olopatadyna?
1. Wielokierunkowe działanie przeciwalergiczne
Olopatadyna>