Katarzyna Macek
lek.
Katarzyna Macek
Data publikacji 16.02.2023
Czas czytania ok. 3 min

Bóle głowy bywają czasem manifestacją schorzeń okulistycznych lub ogólnoustrojowych zajmujących ośrodkowy układ nerwowy i narząd wzroku. Podstawą rozpoznania jest dokładnie przeprowadzony wywiad i badanie neurologiczne, w którym należy zwrócić uwagę na ruchomość gałek ocznych, symetrię źrenic i ich odruchy, orientacyjne pole widzenia oraz ewentualne zaczerwienienie oka. W przypadkach przebiegających z niejasnymi objawami sugerującymi wtórną – okulistyczną – przyczynę bólu głowy konieczne jest skierowanie do specjalisty, który ustali odpowiedni zakres diagnostyki.

Napad jaskry

Stanem chorobowym przebiegającym z bólem głowy i zaburzeniami widzenia jest ostry atak jaskry. Nieleczony lub leczony zbyt późno może doprowadzić do trwałego pogorszenia widzenia w zajętym oku. Ból umiejscawia się w gałce ocznej, promieniuje do szczęki, a towarzyszyć mu może tożstronny ból głowy okolicy czołowej i skroniowej. Występuje również pogorszenie ostrości wzroku, nudności i wymioty, światłowstręt, widzenie tęczowych kół wokół źródeł światła. Tak więc napad jaskry i migreny mają pewne cechy wspólne. W badaniu przedmiotowym stwierdza się zmętnienie rogówki, zniesienie odruchu źrenicy na światło, oraz „twardość” gałki ocznej przy palpacji.

Zespół Susaca

Rzadkim, poważnym schorzeniem przebiegającym z migreną i zaburzeniami widzenia jest zespół Susaca. Należy do grupy schorzeń autoimmunologicznych. Istotą choroby jest uszkodzenie śródbłonka naczyń włosowatych mózgowia, siatkówki i ucha wewnętrznego. Ponad trzykrotnie częściej dotyka kobiety w 20-40 roku życia, natomiast u>