Adam Stępień
prof. dr hab. n. med.
Adam Stępień
Data publikacji 04.04.2024
Czas czytania ok. 7 min

Skrót informacji

  • Obecnie istnieją dwa rodzaje leków ukierunkowanych na CGRP w profilaktyce migreny: a) przeciwciała monoklonalne CGRP lub CGRP-mAb, w tym erenumab, który blokuje receptor CGRP, oraz eptinezumab, fremanezumab i galcanezumab, które są blokerami CGRP, oraz b) małocząsteczkowy CGRP antagoniści receptora - gepanty, w tym atogepant i rymegepant.
  • Wszystkie metody leczenia, z wyjątkiem eptinzumabu w dawce 30 mg, znacząco zmniejszyły średnią miesięczną liczbę dni z migreną w porównaniu z placebo. Odsetek odpowiedzi na wszystkie leki był wyższy ≥50% niż w przypadku placebo, a wyniki były istotne statystycznie w przypadku podawania podskórnego lub dożylnego, ale nie w przypadku podawania doustnego.
  • Wszystkie przeciwciała monoklonalne anty-CGRP były skuteczne w zmniejszaniu częstości występowania MMD w porównaniu z placebo oraz że wszystkie leki były statystycznie podobne w porównaniu do siebie w odsetku odpowiedzi ≥50%, z wyjątkiem fremanezumabu, który był istotnie lepszy od eptinezumabu.
  • Zaktualizowane wytyczne Europejskiej Federacji ds. Bólu Głowy dotyczące stosowania mAb CGRP w profilaktyce migreny stwierdzają, że leki te powinny być traktowane jako leczenie pierwszego wyboru.

Migrena jest jedną z głównych przyczyn niepełnosprawności, na którą cierpi ponad miliard ludzi na całym świecie. Z tego powodu trwają poszukiwania odpowiedniego postępowania i metod terapeutycznych mających na celu złagodzenie skutków społecznych i indywidualnych tej choroby. Leczenie migreny obejmuje postępowanie niefarmakologiczne oraz farmakologiczne leki doraźne oraz leki i metody mające zapobiegać napadom migreny. Leki profilaktyczne zalecane są osobom z migreną o znacznym stopniu niepełnosprawności podczas napadu lub z bólem głowy trwającym dłużej niż cztery dni w miesiącu, niezależnie od stopnia niepełnosprawności.

Rodzaje leków ukierunkowanych na CGRP w profilaktyce migreny

W ostatnich latach opracowano nową, ukierunkowaną na jeden z mechanizmów powstawania napadów klasę leków zapobiegających rozwojowi migreny, które działają poprzez blokowanie peptydu związanego z genem kalcytoniny (CGRP). CGRP jest neuroprzekaźnikiem odgrywającym zasadniczą rolę w patofizjologii migreny. Obecnie istnieją dwa rodzaje leków ukierunkowanych na CGRP w profilaktyce migreny: a) przeciwciała monoklonalne CGRP lub CGRP-mAb, w tym erenumab, który blokuje receptor CGRP, oraz eptinezumab, fremanezumab i galcanezumab, które są blokerami CGRP, oraz b) małocząsteczkowy CGRP antagoniści receptora - gepanty, w tym atogepant i rymegepant. Rimegepant jest również stosowany w leczeniu napadu migreny. Gepanty podaje się doustnie, erenumab, fremanezumab i galkanezumab podskórnie, a eptinezumab we wstrzyknięciu dożylnym. Schematy dawkowania również znacznie różnią się>

Odpowiedzi na zastosowane leczenie

Skuteczne zmniejszenie ilości dni bez bólu głowy