Anna Skowrońska
lek.
Anna Skowrońska
Data publikacji 26.07.2021
Czas czytania ok. 7 min

Opipramol jest lekiem o działaniu głównie przeciwlękowym, uspokajającym i poprawiającym nastrój, który Najczęściej stosowany jest do leczenia zaburzenia lękowego uogólnionego i zaburzenia występującego pod postacią somatyczną (w tych wskazaniach jest zarejestrowany w krajach europejskich). Z uwagi, że zarówno pacjenci z obrazem klinicznym lęku, jak i somatyzacji to głównie pacjenci podstawowej opieki zdrowotnej, opipramol jest lekiem stosowanym przede wszystkim w lecznictwie ambulatoryjnym.

Opipramol jest lekiem o działaniu głównie przeciwlękowym, uspokajającym i poprawiającym nastrój, który został wprowadzony do leczenia w latach 60. ubiegłego wieku.

Budowa

Opipramol jest związkiem o bardzo ciekawej budowie chemicznej łączącej w sobie zarówno cechy leków przeciwdepresyjnych, anksjolityków, jak i neuroleptyków1. W różnych klasyfikacjach umieszczany jest zazwyczaj jako lek przeciwlękowy. Jego trójpierścieniowa budowa przypomina klasyczne leki przeciwdepresyjne, jak klomipramina, amitryptylina oraz lek stabilizujący nastrój – karbamazepinę. Ponadto w skład leku wchodzi boczny łańcuch piperazynowy – taki jak w budowie flufenazyny i perfenazyny2. Dzięki takiej budowie opipramol wykazuje specyficzny model działania przeciwlękowego, opierający się prawdopodobnie na modulowaniu aktywności układu NMDA, do którego dochodzi na skutek silnego powinowactwa do receptorów sigma3. To właśnie działanie modulujące sprawia, że opipramol działa na różne miejsca w OUN wpływające na powstawanie lęku, redukując w równym stopniu jego składnik somatyczny, jak i psychiczny2. Ponadto działa antagonistycznie wobec receptora H1,>

Główne wskazania

Zaburzenie lękowe uogólnione

Zaburzenia somatyzacyjne

Podsumowanie