Piotr Dąbrowiecki
dr hab. n. med.
Piotr Dąbrowiecki
Piotr Kuna
prof. dr hab. n. med.
Piotr Kuna
Maciej Kupczyk
dr hab. n. med. prof. nadzw.
Maciej Kupczyk
Data publikacji 03.08.2022
Czas czytania ok. 7 min

Kluczową rolę w systemie leczenia astmy powinna odgrywać podstawowa opieka zdrowotna, której zadaniem jest jak najwcześniejsze rozpoznanie choroby oraz zapewnienie ciągłej i skoordynowanej opieki nad pacjentem. Dobrze działający system podstawowej opieki zdrowotnej powinien zapobiegać kosztownym hospitalizacjom, których można uniknąć[1]. Na podstawie danych z Map potrzeb zdrowotnych można zauważyć, że w latach 2015–2019 występowało ograniczenie liczby porad specjalistycznych udzielanych pacjentom chorującym na astmę.

Pozytywnie należy ocenić obserwowany w latach 2013–2019 systematyczny spadek liczby tego rodzaju hospitalizacji. W 2019 r. liczba ta była o 5 tys. (19%) niższa niż w 2013 r. Wartość refundacji tego typu hospitalizacji w 2019 r. wyniosła blisko 75 mln zł i była o 6,6 mln zł (9,6%) wyższa niż w 2013 r.

Rycina 1. Rodzaje i liczba świadczeń udzielonych w 2019 r.

świadczenia udzielone 2019

Jednym z największych problemów polskiego systemu ochrony zdrowia jest brak opracowanych zasad i standardów postępowania związanych z diagnostyką i leczeniem pacjentów z chorobami przewlekłymi.

W przypadku pacjentów chorujących na astmę oskrzelową największym problemem jest brak opracowanej standardowej ścieżki pacjenta, która określałaby kompetencje lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, lekarzy specjalistów i lekarzy lecznictwa szpitalnego w zakresie postępowania diagnostyczno-terapeutycznego. Niski poziom finansowania procedur diagnostycznych i braki kadrowe lekarzy POZ oraz specjalistów (pulmonologów i alergologów) powodują>

Podstawowa opieka zdrowotna

Ambulatoryjna opieka specjalistyczna AOS (poradnia alergologiczna lub pulmonologiczna)

Model zarządzania chorobą wedłu NSAN