Ostry atak jaskry
Co to jest jaskra?
Jaskra to zróżnicowana grupa chorób, w przebiegu których dochodzi do uszkodzenia nerwu wzrokowego. Zwykle rozwija się podstępnie, długo nie dając objawów. Czasem jednak dochodzi do gwałtownego wzrostu ciśnienia śródgałkowego (IOP) spowodowanego zablokowaniem odpływu cieczy wodnistej. Mówimy wtedy o ostrym zamknięciu kąta przesączania, zwanym inaczej ostrym atakiem jaskry.
Zamknięcie kąta to zablokowanie odpływu cieczy wodnistej przez beleczkowanie spowodowane przesłonięciem tej struktury przez obwodową część tęczówki.
Do zamknięcia kąta może dojść również z wielu innych przyczyn, których ustalenie zazwyczaj jest niemożliwe bez dokładnego wywiadu i badania w lampie szczelinowej. Nagły wzrost IOP może wystąpić wtórnie do innych chorób takich jak: zapalenie błony naczyniowej, rozproszenie barwnika, pseudoeksfoliacja, zwichnięcie soczewki, krwawienie do komory przedniej, jaskra neowaskularna. W zależności od stopnia utrudnienia odpływu i towarzyszących temu objawów wyróżniamy ostrą, podostrą i przewlekłą postać tego procesu. W tym omówieniu skupimy się na postaci ostrej, która przebiega z najbardziej gwałtownie wyrażonymi objawami.
Ryzyko zachorowania na jaskrę
U niektórych osób istnieje istotnie wyższe ryzyko zamknięcia kąta. Są to często osoby nadzwroczne, z krótką gałką, dość płytką komorą przednią i wąskim kątem przesączania. Ryzyko ostrego ataku jaskry rośnie z wiekiem w miarę rozwoju zaćmy i powiększania się soczewki, która popycha tęczówkę do przodu zamykając kąt>