Piotr Rapiejko
dr n. med.
Piotr Rapiejko
Data publikacji 26.01.2021
Czas czytania ok. 7 min

Sosna (nazwa łacińska: Pinus, angielska: Pine)

Świerk (Picea , ang. Spruce), jodła (łac. Abies, ang. Fir), modrzew (łac. Larix, ang. Larch,), cedr (łac. Cedrus, ang. Cedar).

Sosnowate to rodzina drzew i krzewów należąca do klasy iglastych (Pinopsida), obejmująca ponad 200 gatunków z 11 rodzajów. Sosnowate występują przede wszystkim na obszarach chłodnych i umiarkowanych półkuli północnej. Niektóre gatunki rosną również w tropikach. Sosnowate wstępują powszechnie w całej Europie, a szczególnie liczne są na północy i w centrum kontynentu, tworząc duże lasy. Na północy Europy szczególnie liczne są: sosna pospolita (Pinus silvestris), sosna czarna (Pinus nigra), świerk pospolity (Picea abies) i modrzew europejski (Larix europea), a na południu kontynentu dominują: Pinus pinaster i Pinus halepensis. W Polsce w stanie dzikim spotykamy cztery gatunki sosny: sosnę pospolitą, sosnę czarną, limbę (Pinus cembra) oraz sosnę górską (Pinus mugo), zwaną kosodrzewiną. Kwiaty męskie w postaci krótkich kotek (żółte, pomarańczowe lub czerwone) złożone z licznych, spiralnie na osi osadzonych pręcików, z których każdy ma po 2 woreczki pyłkowe, przypominają kształtem małe żółtawe szyszeczki.

Aktywność alergenowa pyłku sosny, świerku, jodły i modrzewia jest według większości autorów niewielka lub nie występuje w ogóle. Dyskutowana jest rola pyłku drzew iglastych w procesie gruntowania (uszkadzania mechanicznego) błony śluzowej dróg oddechowych, co z uwagi>

Świerk (Picea)

Modrzew (Larix)

Cedr (Cedrus)