Anna Robak-Reczek
Anna Robak-Reczek
Data publikacji 06.04.2022
Czas czytania ok. 4 min

Trwałość pamięci

Mówisz ekscentryk – myślisz: Salvador Dalí. Współtwórca surrealizmu, autor bardzo znanych obrazów, wśród których „Trwałość pamięci” (zwany „Miękkimi zegarami”) jest najbardziej rozpoznawalny. Na płótnach stwarzał niesamowite światy, oniryczne i dziwne. Odwoływał się do tego, co kryje się pod powierzchnią świadomości. Materia na jego obrazach wygina się w niemożliwe kształty, nasycone kolory nie zawsze są zgodne z naturą, dodatkowo podbijają nastrój niesamowitości. Dalí malował, współtworzył surrealistyczne filmy i artystyczne happeningi. Był artystą, którego twórczość ogromnie wpłynęła na sztukę XX wieku.

Rys 1. Salvador Dalí, Trwałość pamięci, 1931, The Museum of Modern Art, Nowy Jork, USA

Trwalosc_pamieci_Salvador_Dali

Autopromocja, autokreacja, autorytaryzm

Uważał: „Moje wąsy mają niezwykły potencjał reklamowy”. I rzeczywiście, charakterystyczna wysoka postać z wąsami, i obrazy mistrza chętnie wykorzystywane są w reklamach. Ale i sam artysta nie stronił od zleceń reklamowych. Na przykład jedząc lizaki Chupa Chups też obcujemy z jego dziełem – logo jest jego projektu. Tworzył reklamy pończoch i samochodów.

Od dzieciństwa przekonany był o własnej niezwykłości i potrafił to przekonanie narzucić innym. Był mistrzem autokreacji. Dziś powiedzielibyśmy, że świadomie tworzył swoją markę osobistą. Składały się na nią przede wszystkim obrazy, ale też ekscentryczne zachowania, nietuzinkowy wygląd i kontrowersyjne wypowiedzi. Był artystą totalnym –>

Choroba zapisana w obrazach