Anna Robak-Reczek
Anna Robak-Reczek
Data publikacji 23.04.2021
Czas czytania ok. 2 min

Misja nauki. Alfred Nobel

Był poetą, a także poliglotą, odnoszącym sukcesy przemysłowcem i przede wszystkim – wynalazcą. Dynamit to tylko jedno z jego odkryć - miał ponad 350 patentów!

Dynamit w walce o pokój

Alfred Nobel, wbrew obiegowej opinii, był dumny z wynalezienia dynamitu, bo uważał, że przyczyni się do utrzymania pokoju. Zakładał, że broń o tak wielkiej sile rażenia utrzyma wrogów w szachu i wzajemnym strachu (wyprzedził tym myśleniem czasy "zimnej wojny"). Przez lata przyjaźnił się Berthą von Suttner, działaczką pacyfistyczną (zresztą laureatką nagrody Nobla za 1905 rok). Pokazuje to, jak myślał o nauce. Widział w postępie szansę na rozwój ludzkości.

A jednak jego wynalazki służyły także wojskowym i były wykorzystywane do prowadzenia wojen i prasa czasami mu to wypominała. Nie chciał przejść do historii jako "siewca śmierci" i wpadł na pomysł, jak majątek, który zrobił na swoich wynalazkach, przekuć na wsparcie nauki. Tak pojawiły się fundacja i nagroda jego imienia.

Choroba

Cierpiał na epilepsję płatów skroniowych (napady dotykały go głównie w dzieciństwie), był w ogóle słabego zdrowia1. Może dlatego tak bardzo doceniał medycynę i jej zdobycze? Był człowiekiem majętnym, więc mógł zapewnić sobie najlepsze terapie stosowane w drugiej połowie XIX wieku. Prowadził bardzo aktywne życie, wiele podróżował - nie tylko w interesach. Miał wielką>

Nagroda