Magdalena Walicka
dr n. med.
Magdalena Walicka
Data publikacji 11.01.2022
Czas czytania ok. 7 min

Streszczenie


Niedobór witaminy D jest powszechny u kobiet w ciąży - występuje u około 20–85% tej populacji, w zależności od kraju zamieszkania1. W badaniach polskich dotyczył on około 50% kobiet ciężarnych 2 . Wyniki badań wskazują na możliwą fizjologiczną rolę witaminy D w rozwoju pęcherzyków jajnikowych i luteinizacji. Suplementacja witaminy D podczas ciąży u kobiet z niedoborem tej witaminy może zmniejszyć ryzyko wystąpienia stanu przedrzucawkowego, przedwczesnego porodu i cukrzycy ciążowej2,3.

Epidemiologia niedoborów witaminy D u ciężarnych

Witamina D jest plejotropowym prohormonem, który poza regulacją gospodarki wapniowo-fosforanowej może wpływać na wiele innych procesów w organizmie, w tym również związanych z prawidłowym przebiegiem ciąży. Niestety niedobór witaminy D jest powszechny u kobiet w ciąży - występuje u około 20–85% tej populacji, w zależności od kraju zamieszkania1. W badaniach polskich dotyczył on około 50% kobiet ciężarnych2.

Ryzyka związane z niedoborem witaminy D u kobiety w ciąży

Dokładna fizjologiczna rola witaminy D podczas ciąży jest nadal niejasna, ale wydaje się, że wykracza ona daleko poza konwencjonalną regulację gospodarki wapniowej i homeostazy kośćca u matki i płodu. Dane literaturowe wskazują na związek niedoboru witaminy D>

Ryzyka związane z niedoborem witaminy D u płodu

Wpływ witaminy D na prokreację

Witamina D w badaniach nad płodnością

Sporadyczna utrata ciąży a niedobór witaminy D

Poronienia a zaburzenia autoimmunologiczne w niedoborach witaminy D

Zalecenia dawkowania witaminy D u kobiet w wieku reprodukcyjnym

Podsumowanie