Wpływ suplementacji witaminą D2 lub witaminą D3 na stężenie ich metabolitów w organizmie
Skrót informacji
Suplementacja witaminą D2 i witaminą D3 jest skuteczna w zwiększaniu stężenia aktywnych metabolitów witaminy D w organizmie.
Suplementacja witaminą D3 wydaje się istotniej wpływać na podwyższenie stężenia 25(OH)D w surowicy niż suplementacja witaminą D2.
Wskazane jest prowadzenie dalszych badań oceniających wpływ suplementacji witamina D2 i witaminą D3 na zawartość ich aktywnych metabolitów w organizmie oraz uwzględnienie klinicznych punktów końcowych (nie tylko poziomu 25(OH)D) oraz wpływu sposobu podawania, wieku, płci i pochodzenia etnicznego.
Wobec powszechnie obserwowanych niedoborów witaminy D w populacji wskazane jest prowadzenie adekwatnej jej suplementacji z uwzględnieniem pomiarów stężenia 25(OH)D w surowicy w celu oceny skuteczności zastosowanej interwencji.
Rola suplementacji witaminy D
Witamina D jest witaminą rozpuszczalną w tłuszczach. W ciągu ostatnich lat rośnie ilość dowodów świadczących o wpływie aktywnych metabolitów witamin D na funkcję wielu tkanek i narządów w organizmie. Większość tkanek w organizmie posiada receptory dla aktywnej formy witaminy D (receptory witaminy D -VDR). Ze względu na powszechne występowanie niedoborów witamin D, suplementacja staje się ważna w kontekście zapewniania prawidłowego jej stężenia w organizmie i korzyści zdrowotnych [1].
Jak powstają witaminy D2 i D3?
Istnieją dwie formy witaminy D: witamina D3, czyli cholekalcyferol i witamina D 2, czyli ergokalcyferol. Należy jednak zaznaczyć, że siła działania ergokalcyferolu (D2) w porównaniu z cholkalcyferolem (D3) oraz preferowana strategia dawkowania nadal budzą kontrowersje [2]
Witamina D2 (ergokalcyferol) powstaje w wyniku naświetlania promieniowaniem ultrafioletowych UVB ergosterolu, którym jest steroidem obecnym w niektórych roślinach oraz grzybach (drożdże, grzyby kapeluszowe). Z kolei witamina D3 (cholekalcyferol) jest syntetyzowana w skórze zwierząt z 7-dehydrocholesterolu pod wpływem promieni ultrafioletowych UVB o długości fali 280-315nm [1,3].
Ludzie mają w organizmie kombinację witamin D2 i D3. Pochodzą one z syntezy skórnej podczas ekspozycji na promieniowane UV dostępne w ramach typowego stylu życia z ekspozycji na promieniowanie UV (witamina D3), z obecnych w diecie produktów zawierających witaminę D3>