Alicja Jazienicka-Kiełb
Lek.
Alicja Jazienicka-Kiełb
Data publikacji 04.09.2024
Aktualizacja 24.09.2024
Czas czytania ok. 7 min

Skrót informacji

Dyslipidemia u dzieci i młodzieży nie występuje szczególnie często, jednak warto o niej pamiętać, ponieważ zaburzenia lipidowe w populacji pediatrycznej są najważniejszym czynnikiem ryzyka rozwoju miażdżycy i jej powikłań1. Odpowiednio wczesne włączenie leczenia chroni przed powikłaniami w przyszłości. Bardzo ważną rolę poprzedzającą działania farmakologiczne ma edukacja pacjentów i ich rodziców oraz próby zmiany stylu życia młodych pacjentów1-2.

Artykuł powstał dzięki współpracy z PTMR_logo

Dyslipidemie to grupa schorzeń, w których dochodzi do zmiany stężenia lub składu frakcji lipoprotein w surowicy. Zaburzenia lipidowe należą do kluczowych modyfikowalnych czynników ryzyka miażdżycy i jej poważnych powikłań, takich jak choroba niedokrwienna serca, udar mózgu i choroby tętnic obwodowych. Dzieci i młodzież są grupą, w której rzadko wdrażane jest leczenie dyslipidemii. W razie wskazań korzystne jest jednak odpowiednio wczesne włączenie leczenia, które zmniejsza ryzyko wystąpienia incydentów sercowo-naczyniowych2-5. Dyslipidemia może mieć podłoże genetyczne lub środowiskowe. Jedną z najczęstszych jednostek chorobowych, którą należy brać pod uwagę w populacji pediatrycznej jest uwarunkowana genetycznie hipercholesterolemia rodzinna (familial hypercholesterolemia - FH). W postaci heterozygotycznej FH stężenie cholesterolu całkowitego we krwi wynosi >300 mg/dl, a w homozygotycznej powyżej 700 mg/dl. W tej ostatniej ryzyko choroby niedokrwiennej serca wzrasta stukrotnie1. Odpowiednie postępowanie zabezpiecza młodych pacjentów przed niebezpiecznymi następstwami w przyszłości1-4.

Diagnostyka

Z powodu częstego występowania FH zaleca się, aby diagnostykę w kierunku tego schorzenia (oznaczenie stężenia LDL) rozpocząć już u dzieci w wieku 5 lat (najpóźniej na bilansie dziecka w wieku 6 lat), a w przypadku jakiegokolwiek podejrzenia występowania choroby – nawet wcześniej. Taki schemat badań nie jest rutynowo przeprowadzany w Polsce. Podkreślana jest konieczność wykonania>

Leczenie

Podsumowanie