Marta Piekut
mgr
Marta Piekut
Data publikacji 29.01.2021
Czas czytania ok. 6 min

Skrót informacji

Czy sposób odżywiania ma związek z tym, jak śpimy? Czy zmianą nawyków żywieniowych możemy wspomóc walkę z bezsennością? Jak najbardziej! Modyfikując nasz styl życia, ilość i rodzaj zjadanych pokarmów oraz wprowadzając rutynowe czynności, ułatwiające zasypianie, wpływamy na proces zasypiania i regeneracji. Nocny wypoczynek stanowi nieodłączny element utrzymania odpowiedniej kondycji zarówno psychicznej, jak i fizycznej.

Zgodnie z zasadami zdrowego odżywiania powinniśmy jeść regularnie, nie pomijać śniadania oraz wybierać lekkostrawną kolację. Są to ważne wskazówki również dla prawidłowego procesu zasypiania. Ostatni posiłek należy spożyć 2-3 godziny przed snem. Organizm zdąży wtedy odpowiednio przetrawić to, co zjedliśmy, a jednocześnie nocna przerwa między kolacją i śniadaniem następnego dnia nie będzie za długa. Regularność posiłków zapewnia także prawidłową objętość ostatniego z nich. Jeśli w ciągu dnia niewiele jemy, to zazwyczaj wieczorem to nadrabiamy. Kolacja, tak jak i inne posiłki w ciągu dnia, powinna zawierać wszystkie makroskładniki, czyli białka, tłuszcze oraz węglowodany, ale z przewagą węglowodanów złożonych o niskim indeksie glikemicznym. Co to właściwie znaczy i dlaczego tak jest?

Indeks glikemiczny dzieli produkty węglowodanowe pod względem tempa ich trawienia, a dokładniej decyduje o tym, jak szybko po ich spożyciu wzrasta stężenie glukozy we krwi. Im niższy indeks glikemiczny, tym wolniej wzrasta stężenie glukozy w krwioobiegu. Źródłem węglowodanów o niskim i średnim indeksie glikemicznym są kasze np. jaglana, pęczak, gryczana, ryż brązowy, płatki owsiane, żytnie, jęczmienne, pełnoziarniste pieczywo czy makarony. Produkty te oprócz większej ilości składników mineralnych i witamin w porównaniu do produktów oczyszczonych z łuski ziarna np. produktów pszennych, kaszy manny, kuskusu, kajzerek,>