Dział Naukowy Polpharma
Dział Naukowy Polpharma
Data publikacji 11.06.2024
Logo sekcji
logo biuletyn
Wydanie

Przegląd doniesień i wytycznych dotyczących występowania, diagnostyki i postępowania w zespole alfa-gal.

Sezon kleszczowy w pełni! Sądzę, że każdy z nas nieraz doświadczył ugryzienia przez kleszcza jeśli nie siebie samego, to osoby bliskiej, a już na pewno psa czy wychodzącego kota.

Dobrze wiemy czym grozi ugryzienie przez kleszcza. Najpopularniejsza choroba to borelioza (najbardziej powszechna), ale także kleszczowe zapalenie mózgu (najgroźniejsza). Zakłada się, że 10-40% populacji kleszczy jest nosicielami jednej z chorób.

Ale czy kleszcze mogą być związane z alergią pokarmową?

W dniu 2 stycznia 2024 roku na łamach czasopisma Journal of American Medical Association opublikowano opis zespołu alfa-gal. Nie jest on niczym nowym w Stanach Zjednoczonych, gdzie rocznie wykrywa się kilka tysięcy przypadków tego zespołu i jest on jednoznacznie łączony z ugryzieniem przez amerykańskiego kleszcza Lone Star. Z czasem wykazano, że przyczyną zespołu alfa-gal może być także ugryzienie przez kleszcza europejskiego, a pierwszy potwierdzony przypadek tego zespołu w Polsce opisano w roku 2021.

Czym jest zespół alfa-gal? Nazwa wzięła się od oligosacharydu galaktozy-alfa-1,3-galaktozy. Cukier ten nie występuje u człowieka i innych naczelnych, ale jest powszechny w organizmach innych ssaków, w tym w organizmach ssaków, których mięso spożywamy na co dzień (wołowina, wieprzowina, jagnięcina, itp.). Zawarty jest także w wydzielinie,>