Data publikacji 15.03.2021
Czas czytania ok. 3 min
Logo sekcji
logo biuletyn
Wydanie

Opublikowano wyniki badania FAST porównującego bezpieczeństwo kardiologiczne febuksostatu i allopurinolu

Febuksostat jest nowoczesnym, niepurynowym inhibitorem oksydazy ksantynowej, wykazującym się znaczną skutecznością obniżania stężenia kwasu moczowego u osób z dną moczanową.

Wobec sygnałów o potencjalnym negatywnym wpływie na układ sercowo-naczyniowy, zarówno amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) oraz Europejska Agencja ds. Leków (EMA) nakazały przeprowadzenie badań klinicznych, które jednoznacznie określiłyby bezpieczeństwo kardiologiczne febuksostatu.

Badanie zalecone przez FDA, o akronimie CARES, zostało przeprowadzone na terenie Stanów Zjednoczonych Ameryki, a wyniki opublikowano w roku 2018. W badaniu tym stosowanie febuksostatu, w porównaniu z allopurinolem, związane było z wyższą śmiertelnością zarówno całkowitą, jak i z przyczyn sercowo-naczyniowych.

Po publikacji badania CARES w środowisku medycznym rozgorzała gorąca dyskusja nie tyle o jego wynikach, co o przebiegu samego badania. W trakcie trwania badania wycofało się z niego prawie 60% pacjentów, a z 45% utracono kontakt, wobec czego nie można było uzyskać od nich danych. Dopiero po pewnym czasie od zakończenia badania zebrano dane od tych osób. Analiza całej badanej populacji, uzupełniona od brakujące dane, wykazała, że stosowanie febuksostatu nie wiąże się ze zwiększonym ryzykiem zgonu. Ponieważ uzupełnienie brakujących danych nastąpiło po zakończeniu badania, nie można było wyciągnąć z wyników badania CARES jednoznacznych wniosków.

Dlatego środowisko medyczne oczekiwało na wyniki drugiego>