Usunięcie zaćmy zmniejsza ryzyko otępienia
- Logo sekcji
W lutym 2022 roku na łamach JAMA Internal Medicine opublikowano wyniki badania oceniającego wpływ operacji usunięcia zaćmy na ryzyko rozwoju otępienia. Prospektywne dane uzyskano z toczącego się obecnie dużego projektu badawczego „Adult Changes in Thought (ACT)”. Do badania włączono wszystkie osoby w wieku ≥ 65 r.ż., u których zdiagnozowano zaćmę przed wystąpieniem otępienia. Aby uniknąć błędu metodologicznego z poprzednich tego typu badań (pacjenci zakwalifikowani do operacji mają ogólnie lepszy stan zdrowia) wykorzystano dodatkowo negatywną grupę kontrolną tj. pacjentów poddanych operacji z powodu jaskry (która nie przywraca stanu widzenia sprzed okresu choroby) i zbadano jak ten rodzaj zabiegu wpływa na ryzyko rozwoju otępienia.
Wykazano, iż u pacjentów u których wykonano zabieg usunięcia zaćmy ryzyko rozwoju otępienia było o 29% mniejsze (hazard względny HR 0,71; p<0,001) w porównaniu z grupą, która nie została poddana leczeniu operacyjnemu zaćmy.
Wpływ zabiegu był bardziej wyrażony w pierwszych 5 latach od zabiegu (HR 0,68; p<0,001) ale rozciągał się również na okres > 5 lat (HR 0,76; p<0,02). W wykonanej dodatkowo analizie czynników protekcyjnych (lata edukacji, rasa, palenie tytoniu, płeć, genotyp APOE) wykazano, iż tylko brak APOEe4 było zmienną o większym znaczeniu. U pacjentów poddanych zabiegowi z powodu jaskry nie wykazano zmniejszonego ryzyka rozwoju demencji (HR 1,08; p=0,68).
Wiele>