Dział Naukowy Polpharma
Dział Naukowy Polpharma
Data publikacji 09.07.2024
Czas czytania ok. 3 min
Logo sekcji
logo biuletyn
Wydanie

Choroby otępienne stanowią coraz częstszy problem zdrowotny występujący na całym świecie. Wszelkie estymacje mówią o tym, że problem ten będzie narastać, zwłaszcza w kontekście społeczeństw, w których średnia wieku wydłuża się i coraz więcej osób będzie osiągało wiek późnej starości. Globalnie na różnego rodzaju otępienia choruje obecnie ponad 55 milionów pacjentów. Spośród nich aż 60% pochodzi z krajów o niskim lub średnim poziomie przychodu w przeliczeniu na jednego mieszkańca.

Do tej pory nie opracowano żadnej skutecznej metody leczenia chorób otępiennych, które przewlekle postępują wraz z wiekiem pacjenta. Współczesna medycyna wie jedynie jak ewentualnie spowolnić progresję choroby, przy czym skuteczność owego spowalniania również bywa zmienna w zależności od stopnia zaawansowania choroby oraz momentu wdrożenia terapii. Obecnie 1/3 osób starszych umiera z powodu choroby Alzheimera lub innego rodzaju choroby otępiennej. Zatem otępienia nie da się wyleczyć. Ale może istnieje możliwość redukcji prawdopodobieństwa jego wystąpienia? Może da się chociaż w pewnym stopniu wpłynąć na rozwój chorób otępiennych lub ich śmiertelność? Może jest możliwość wpływu na te kwestie poprzez z pozoru prozaiczne codzienne decyzje, związane ze zmianą stylu życia czy też odpowiednim doborem produktów żywnościowych w diecie?

Dieta śródziemnomorska zyskała popularność dzięki uznanym, wieloaspektowym korzyściom zdrowotnym, szczególnie jeśli chodzi o pozytywny wpływ na>