Dział Naukowy Polpharma
Dział Naukowy Polpharma
Data publikacji 09.07.2024
Czas czytania ok. 2 min
Logo sekcji
logo biuletyn
Wydanie

Świat opanowała pandemia otyłości i cukrzycy. Poszukiwane są rozwiązania mające na celu ograniczenie spożycia cukru. Metodą może być stosowanie substancji słodzących innych niż sacharoza takich jak słodziki. Niskokaloryczne substancje słodzące są szeroko stosowanymi substytutami cukru w przetworzonej żywności z domniemanymi korzyściami zdrowotnymi.  Jednym z powszechnie stosowanych niskokalorycznych słodzików jest ksylitol.

Ksylitol to pięciowęglowy alkohol cukrowy, będący zredukowaną pochodną ksylozy. Używa się go głównie w słodyczach, gumach do żucia i produktach do pielęgnacji jamy ustnej. W przeciwieństwie do tradycyjnych słodzików ma słodycz porównywalną do cukru. Posiada także dużo niższy indeks glikemiczny niż sacharoza i glukoza więc polecany jest diabetykom. Wiele z alkoholi cukrowych produkowanych jest endogennie, aczkolwiek w stężeniach ponad tysiąckrotnie niższych niż obserwowanych po spożyciu jako produktów zastępujących cukier. Wiemy też, że szlaki metaboliczne przyczyniające się do powstawania chorób układu sercowo-naczyniowego nie są do końca poznane.

Na łamach European Heart Journal opublikowano niedawno wyniki wieloaspektowego, złożonego badania, w którym sprawdzano możliwość wystąpienia potencjalnych powikłań ze strony układu krążenia związanych z ksylitolem. Naukowcy początkowo przeanalizowali próbki krwi pobranej na czczo, pochodzące od 1157 pacjentów poddawanych diagnostyce kardiologicznej.  Odkryto, że osoby z wyższym stężeniem związku, którego podejrzewano o bycie ksylitolem miały wyższe ryzyko wystąpienia poważnych niekorzystnych zdarzeń układu sercowo-naczyniowego (MACE - major adverse>