Diuretyki tiazydowe w kamicy nerkowej

- Logo sekcji
-
Skuteczność hydrochlorotiazydu w profilaktyce nawrotów kamicy nerkowej
Kamica nerkowa jest jedną z najczęstszych dolegliwości nerek. W ostatnich latach, zwłaszcza w krajach wysoko rozwiniętych, częstość jej występowania stale rośnie wobec wzrostu częstości występowania czynników ryzyka, takich jak m.in. nadmierna kaloryczność posiłków i niska aktywność fizyczna. Obecnie chorobowość (prevalence) w Europie dla tej jednostki określa się na około 9,5%.
Kamicę nerkową charakteryzuje wysoka nawrotowość. Na podstawie danych epidemiologicznych stwierdza się, że po pierwszym ataku kolki nerkowej nawrót nastąpi u 14% pacjentów w ciągu pierwszego roku, u 35% w ciągu 5 lat, a u 52% w ciągu 10 lat.
Większość kamieni nerkowych składa się ze związków wapnia, a hiperkalciuria jest główną nieprawidłowością stwierdzaną u pacjentów cierpiących na tą chorobę.
Naturalnym wyborem w próbie profilaktyki nawrotów kamicy są diuretyki tiazydowe, w których mechanizm działania „zaszyty” jest wychwyt zwrotny jonów wapnia i zmniejszanie ich stężenia w moczu. Jednakże dane dotyczące skuteczności tych leków w porównaniu z placebo, jak również efektu w zależności od dawki, są ograniczone.
W dniu 3 marca 2023 roku na łamach czasopisma The New England Journal of Medicine opublikowano artykuł prezentujący wyniki badania NOSTONE, którego celem była ocena skuteczności diuretyków tiazydowych w profilaktyce kamicy nerkowej.
W tym randomizowanym, podwójnie zaślepionym badaniu wzięło>